GODZINY UDOSTĘPNIANIA | KATALOG | KONTAKT |
WYDARZENIA
KULTURALNO-EDUKACYJNE
|
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bajka najlepszą terapią
Kolejne szkolenie dla nauczycieli przedszkoli przygotowała Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Tematem spotkania z nauczycielkami była bajkoterapia. O jej zastosowaniu jako metody edukacyjnej w codziennej pracy wychowawczej opowiadała Lilianna Doradzała-Kowalewska dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Czerniejewie, a także wieloletni pracownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Gnieźnie. Zróżnicowana tematyka utworów z zakresu bajkoterapii pozwala na ich wykorzystanie w wielu problemach wieku dziecięcego. Dzięki treści, w której dziecko wraz z bohaterem przebywa drogę od pojawienia się sytuacji problemowej aż do jej rozwiązania, uczy małego czytelnika, jak postąpić w trudnym dla niego momencie. Bajka terapeutyczna pozwala dziecku na identyfikację z bohaterem i powielenie jego zachowań. Proces przyswajania norm i zasad postępowania zawartych w dziele literackim przebiega naturalnie i w sposób nieuświadomiony. Dzięki temu nie budzi w dziecku buntu, który zwykle towarzyszy przy przekazywaniu wzorców zachowań przez dorosłych. Zalety bajki terapeutycznej w pracy z dziećmi są nie do przecenienia. Tego samego zdania byli nauczyciele przedszkoli obecni na szkoleniu. Ich liczba zaskoczyła nawet organizatora. Biblioteka widzi wyraźną potrzebę aktywnej współpracy z tym środowiskiem.
Szkolenie zrealizowano w ramach bibliotecznej kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, a także programu edukacyjnego „Całe Gniezno Czyta Dzieciom”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Mała książka – wielki człowiek” - półmetek akcji
Od września Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna realizuję kampanię społeczną Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Jej odbiorcami są dzieci w wieku przedszkolnym. Młodzi czytelnicy w wieku 3-6 lat, którzy od 16 września 2019 r. odwiedzili jedną z placówek Biblioteki otrzymali Wyprawki Czytelnicze. Przypominamy, że „Wyprawce” znalazły się: książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka; broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów, przypominającą o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz Karta Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzymywał naklejkę. Dziesięć zebranych naklejek pozwala uhonorować czytelnika imiennym dyplomem.
Wydano pół tysiąca wyprawek! Ale apetyty naszych czytelników nie zostały zaspokojone. Biblioteka czeka na kolejną dostawę, zapowiedzianą na styczeń.
Prawdziwym sukcesem kampanii jest liczba nowo zapisanych czytelników. Biblioteka powiększyła grono swoich odbiorców o 238 małych miłośników literatury. Pozostałe 242 wyprawki trafiły, jakże słusznie, w ręce przedszkolaków już zapisanych do gnieźnieńskiej książnicy.
Do tak dużego sukcesu Biblioteki przyczyniły się gnieźnieńskie przedszkola, zarówno samorządowe, jak i prywatne. Za ich wspaniałą pracę popularyzującą akcję wśród rodziców Organizator zrewanżował się, zapraszając nauczycieli przedszkolnych na szkolenia: „Kamishibai – papierowy teatr. Czytam, piszę, ilustruję” oraz „Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych”
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zrodzony do szabli…i do aktorstwa!
Spotkanie z Wiktorem Osińskim w Wypożyczalni dla Dzieci.
Co do było za spotkanie! A właściwie - z kim! Tłumy uczniów gnieźnieńskich szkół pojawiły się w Wypożyczalni dla Dzieci Biblioteki Głównej, żeby posłuchać swojego rówieśnika z Gniezna – szóstoklasisty Wiktora Osińskiego. Do niedawna był kolegą z ławki, teraz jest też aktorem. A po tym spotkaniu można śmiało powiedzieć, że również idolem wielu młodych gnieźnian. Wiktor Osiński zagrał rolę młodego Błażeja Wronowskiego w najnowszym filmie wyreżyserowanym przez Pawła Deląga, w filmie „Zrodzeni do szabli”. Film to fabularyzowany dokument, który opowiada o polskiej szabli i jej kluczowym znaczeniu dla kultury szlacheckiej.
Wiktor opowiadał o pracy na planie filmowym, pokazał kostium, w którym grał i oczywiście - szable! Jak się okazało, gra w takim filmie to ogromny wysiłek fizyczny – sceny trwały do późna, a Wiktor dodatkowo musiał się rozgrzewać przed grą, np. dobre pół godziny robić „pajacyki”. Mimo to – jak mówił młody aktor – to była dla niego fascynująca przygoda. I ma nadzieję, że potrwa dłużej – już wziął udział w kolejnym castingu.
Wiktor okazał się bardzo sympatycznym, inteligentnym i skromnym chłopcem. W czasie pracy na planie nie przerwał nauki. W wolnych chwilach nadrabiał szkolny materiał. Uczniowie obecni na spotkaniu mieli do niego mnóstwo pytań o to: jak dokładnie wyglądała praca na planie, czy szabla jest ciężka, a nawet o …zarobki. Wiktor i jego tata starali się zaspokoić ciekawość widowni.
Ponad godzinne spotkanie z Wiktorem i jego Tatą poprowadziła p. Agnieszka Lange, nauczyciel historii z SP nr 2, szkoły w której uczy się Wiktor. Premiera filmu „Zrodzeni do szabli” odbyła się 10 grudnia o godz. 21:00 na kanale „History”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mali tropiciele praw
zwierząt
Adama Wajraka przedstawiać nie trzeba. Jesteśmy jednak
przekonani, że rozgłos należy się także jego
książkom. Ci, którzy do nich zajrzą, znajdą tam
tyle samo pasji co u porywającego miłośnika przyrody a
także całkiem sporo fachowej wiedzy na tematy związane z
naturą.
Doskonale nadają się również do zarażania młodych ludzi miłością do zwierząt i przyrody. Postanowiliśmy wykorzystać ten potencjał i zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych na zajęcia z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Zwierząt. Bazowaliśmy na książce „Zima. Przewodnik prawdziwych tropicieli”. Razem z uczestnikami zajęć zastanawialiśmy się jak chronić zwierzęta przed zagrożeniami współczesnej cywilizacji. W przygotowanych przez siebie plakatach dzieci starały się zachęcić innych do poszanowania praw zwierząt i zapewnienia im godnego życia na naszej planecie.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wolontariusze Książki na telefon ruszyli w teren!
Dobrze przeszkoleni, z książkami pod pachą i identyfikatorami osobowymi na szyi – ruszyli w teren! Pierwsi wolontariusze zaangażowani do projektu „Dwukierunkowa do czytania - Książka na telefon” już dostarczają książkowe zamówienia do czytelników-odbiorców tej usługi. Pani Małgorzata właśnie odebrała pierwszą książkową dostawę z Filii nr 2, by zanieść ją do czytelniczki mieszkającej nieopodal, na osiedlu Tysiąclecia. Jak mówi - ma bardzo dobry kontakt z osobami starszymi i między innymi dlatego zdecydowała się zostać „kurierem czasu z książką”. „Poza tym jestem też stałą czytelniczką, wypożyczam właściwie we wszystkich placówkach, więc skoro i tak biorę książki dla siebie, dlaczego nie miałabym wziąć dla innych”- dodaje pani Małgorzata. Wolontariusze „książki na telefon” są nie tylko skromni i pomocni - zostali też dobrze przygotowani do pełnienia swojej misji. Przeszli szkolenia z zakresu prawa, komunikacji i potrzeb osób starszych oraz z pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystko po to, żeby książkowe wizyty były jak najbardziej bezpieczne dla obydwu stron – czytelnika i wolontariusza.
Usługa „książka na telefon” skierowana jest do tych mieszkańców Gniezna, którzy – z powodu podeszłego wieku lub stanu zdrowia – samodzielnie nie mogą wypożyczać książek. Takie osoby mogą zgłaszać się do Biblioteki pod numerem 61 426 40 54. Jeżeli do tej pory nie byli czytelnikami, zostaną zapisani do biblioteki bez żadnych opłat. Wolontariusze – łącznie 18 osób – dostarczają książki na terenie całego miasta.
Projekt „Dwukierunkowa do czytania – Książka na telefon” jest realizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Projekt został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Grudniowe spotkanie "Apetytu na książkę"
Na ostatnim spotkaniu Klubu "Apetyt na książkę" zapachniało Świętami. Oprócz dyskusji około bożonarodzeniowych przygotowań kulinarnych, były opowieści na temat świątecznych tradycji kultywowanych w domach klubowiczek. Na stole królowały pierniki, pierniczki i ciasta z korzennymi przyprawami. Dzielono się wigilijnymi przepisami oraz ciepłymi życzeniami. Mikołaj nie zapominał także o obowiązkowych upominkach dla każdej z uczestniczek.
A zaraz po Nowym Roku, 2 stycznia (w czwartek), Klub zaprasza na spotkanie w celu wyznaczenia hitów karnawałowego menu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pracownia
św. Mikołaja na Jarmarku Bożonarodzeniowym
W niedzielne, grudniowe popołudnie, podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprosiła dzieci w magiczną Mikołajkową podróż, gdzie rzeczy możliwe były zrobione od ręki, a cuda zajęły trochę czasu.
W pracowni brodacza w czerwonej czapce dzieci z rodzicami odwiedziły Krainę Choinek i Manufakturę Bombek. Dzięki saniom o nazwie „Wyobraźnia” zaprzężonymi w renifery o imionach „Wzrok”, „Słuch”, „Dotyk” powstały prace mogące być wspaniałymi prezentami gwiazdkowymi.
Mikołajkowe bajki wprowadziły wszystkich w radosny nastrój. A wszystko to miało miejsce w, jakby nie było..... w czerwonym autobusie.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mikołajki jak z bajki
O Mikołajach, Świętach, zimie też mamy książki. I jeśli na Mikołajki zapraszamy gości, to oprócz dobrej zabawy, czytamy np. "Bajki z kraju Mikołajów" autorstwa Anny Sójki. Poza tym literatura to doskonały przewodnik po świecie kreacji, można zostać pingwinem czy śniegową rzeźbą.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kolejna
inicjatywa biblioteki z sukcesem
Od listopada Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna rozszerzyła swoją ofertę o kolejny klub czytelniczy. Obecnie w BPMG działają trzy takie inicjatywy: Klub „Apetyt na książkę”, Klub „Trzy kwadranse z książką”, „Klub Dyskusji o Książce”. Nowo powstały „Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców doskonale wpasował się w potrzeby mieszkańców miasta. Kolejny raz organizator może odnotować duże zainteresowanie ze strony rodziców i dzieci miejscem, w którym można inspirująco i kreatywnie wspólnie spędzić czas. To szansa na skuteczną promocję wartościowej literatury w domach gnieźnian, a także możliwość wzmacniania dobrych relacji pomiędzy rodzicami i ich pociechami. Klub zaprasza na comiesięczne spotkania do Filii nr 9 na os. Orła Białego 18 (budynek SP 10). Biblioteka realizuje ten pomysł wspólnie z Centrum Edukacji Kreatywnej BAZA.
Miniowe
spotkanie klubu doceniło tematy matematyczne i świąteczne. W regiony literatury wprowadzał Miś Paddington, a
geometryczne zjawiska prezentowała BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
BASIOWE BALE PASIASTYCH
w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna bardzo aktywnie zachęca do czytania wartościowych książek dla dzieci, zwłaszcza polskich pisarzy. Dlatego od kilku lat popularyzuje cykl książek Zofii Staneckiej o Basi Pasiastej.
Basia to mała i wesoła dziewczynka, która razem ze swoją rodziną przeżywa wspaniałe przygody. Seria książeczek o Basi cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. I nie ma się co dziwić. Z Basią nie można się nudzić, a każda kolejna opowieść to gwarancja wyśmienitej zabawy i doskonale spędzonego czasu.
Sympatycy i przyjaciele spotykają się na Basiowych Balach Pasiastych. W Wypożyczalni dla Dzieci oraz w Filiach nr 1, 2 i 9 Biblioteki zostały zorganizowane zabawy z paskami. Dlaczego paski? Otóż Basia bardzo lubi ten wzór i najczęściej chodzi ubrana w takie właśnie pasiaste sukienki i bluzeczki. Nosi pasiaste ubrania o każdej porze roku. Na czytelniczej imprezie to paski zdominowały kreacje dzieci. W trakcie uroczystości, w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, nie zabrakło interesującej lektury.
Uroczystość uświetniły ciekawe zabawy taneczne i integracyjne - Basiowe tańce-łamańce. Przedszkolaki mogły się także wykazać swoim refleksem i wiedzą podczas rozwiązywania zagadek.
Czy dzieciom podobała się zabawa? Wystarczy spojrzeć na wszystkie uśmiechnięte buzie i zachwycone oczka – mówią same za siebie.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doceniamy nasze, czyli Festiwal Dziedzictwa Kulturowego Gniezna
FYRTEL po raz piąty
Trudno o lepszy początek. FYRTEL rozpoczął się wernisażem wystawy zdjęć coraz bardziej rozpoznawalnego w fotograficznym środowisku Sebastiana Ucińskiego. Tłumnie przybyli uczestnicy wydarzenia byli tego samego zdania.
To pierwsza indywidulana wystawa fotografika. Autor od kilku lat należy on do nieformalnej grupy "Fotograficzny MŁYN”, w latach 2017 i 2018 otrzymał wyróżnienie w konkursie Wielkopolska Press Photo. Ostanie dwa lata, na zlecenie Urzędu Miasta Gniezna, pracował nad fotograficzną dokumentacją Traktu Królewskiego, a także zapisem uliczek Gniezna. W kwietniu 2019 roku wraz z Markiem Lapisem i Jerzym Andrzejewskim został zaproszony przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie do wspólnej wystawy "Od stulecia do tysiąclecia" w ramach Dni Kultury Polskiej, która została zaprezentowana w Brnie (Czechy). Główną bohaterką prezentowanej w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a wystawy jest miasto Gniezno. Zdjęcia, które złożyły się na ekspozycję „Moje miasto, mój dom, MY” to głównie przedstawienia tkanki architektonicznej czy sceny z życia zwykłych mieszkańców. Jest tu odrobinę magii obserwowanej przyrody, sporo reporterskiej penetracji, a także niebanalne obrazy
miejsc.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Tegoroczny Festiwal nie zapomniał także o najmłodszych - dla nich organizator przygotował warsztaty „Moje miasto Gniezno”. Pokazaliśmy Gniezno z nowych perspektyw, tak aby Ci mniejsi członkowie naszej miejskiej społeczności wiedzieli, że bycie "gnieźniokiem" to nie taka błaha sprawa - to duma!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Festiwal kończyliśmy „Wieczorem na Fyrtlu” w andrzejkowym entourage’u. „Wieczór na Fyrtlu” poprowadzili - czarownie - Iwona Piechocka-Jóźwiak i Piotr Wiśniewski. Był cylinder, więc oczywiście musiał być i „Królik”. Tegoroczna Nagroda Kulturalna Miasta Gniezna – wręczona przez Dariusza Pilaka w imieniu Prezydenta Gniezna - trafiła do Pawła Bąkowskiego. Ta nagroda – choć do ostatniego momentu trzymana była w tajemnicy – nie mogła być niespodzianką dla nikogo, kto choć trochę interesuje się kulturą w Gnieźnie. Paweł Bąkowski to laureat zasłużony i niepokorny. Prezes Stowarzyszenia „Ośla Ławka”, animator kultury, poeta, slamer, muzyk – długo by wymieniać. Odbierając statuetkę Królika, Paweł podziękował wszystkim, którzy mieli na niego formatywny wpływ. Ale nie była to jedyna nagroda wręczona tego wieczoru. Medal Koronacyjny odebrała inna ważna postać Gniezna – Piotr Żelazowski, właściciel Klubu Muzycznego „Młyn”. Trudno sobie wyobrazić miasto i jego scenę muzyczną bez tego miejsca na mapie. Piotr Żelazowski, odbierając medal, powiedział że choć nie pochodzi z Pierwszej Stolicy, to właśnie w tym mieście, z którym związał się 18 lat temu, spotkało go to, co najlepsze. Nagród tego wieczoru było więcej – podczas gali ogłoszono wyniki Konkursu Recytatorskiego „Peregrynacje po literaturze gnieźnieńskiej. Od źródeł do współczesności”. Jury artystyczne w składzie: Andrzej Malicki, Zenona Golc, Wanda Polkowska nagrodziło za interpretacje poezji Marii Springer uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W kategorii szkół podstawowych nagrodzono: Annę Kozanecką (SP nr 7) – I miejsce, Maję Tomczyk (SP 10) - II miejsce, Jagodę Pleskot (SP 10) - III miejsce, wyróżnienie otrzymał Jakub Stefański (SP 1). W kategorii szkoły ponadpodstawowe nagrody otrzymali: Klaudia Świtalska (II LO) – I miejsce, Jakub Sufleta (I LO) – II miejsce, Adam Przybylski (I LO) – III miejsce, wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Marika Kurczewska (I LO)
Wieczór był też okazją, by podsumować dwa ważne projekty zrealizowane w tym roku przez Miejski Ośrodek Kultury – „W zdrowym ciele – zdrowy duch” oraz Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna – „Tu blubramy po naszemu!”. Gwarowymi monologami gnieźnieńską publiczność rozbawiła do łez Eka Bolecha. Galę zakończył koncert „Między książką a piosenką” grupy Tom Bishop. Było muzycznie, poetycko i zagadkowo, bo wokalista Aleksander Schmidt, jako przerywniki, przygotował dla publiczności zagadki
literacko-muzyczne.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zdjęcia z "Wieczoru na Fyrtlu" Anna Farman
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Misiowi bohaterowie bajek w odwiedzinach
w gnieźnieńskich przedszkolach
W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, a także z okazji Dnia Pluszowego Misia, który ma swoje święto 25 listopada, niedźwiadki z bajek i opowieści dla dzieci, wybrały się z wizytą do kilku gnieźnieńskich przedszkoli. Przynieśli je Bibliotekarze z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
Dzieci z Przedszkola nr 9 „Leśne Ludki:, Przedszkola nr 17 „Piastowska Gromada”, Przedszkola „Słoneczko” przyniosły swoje ukochane, pluszowe przytulanki, z którymi wysłuchały historii pierwszej misiowej zabawki - Misia Teddy’ego. Poznały także przemiłe misie z bajek i opowieści, które na co dzień mieszkają w miejskiej książnicy.
Święto było okazją do zapoznania dzieci z ważnymi wartości, jakimi są dzieciństwo, przyjaźń, miłość, ciepło. Podczas rozmów bibliotekarzy z dziećmi okazało się, że pluszowy miś jest nie tylko wspaniałą zabawką, ale przede wszystkim powiernikiem dziecięcych tajemnic, pocieszeniem w smutku, pomocą w czasie zasypiania. Im starszy miś, tym zna więcej tajemnic i bliższy jest dziecięcemu sercu. Jest "kimś" bardzo bliskim, ważnym, czasami niezastąpionym.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak pokonać czarownicę?
Czy zastanawialiście się kiedyś - jak pokonać czarownice? Nie? bo my właśnie zrobiliśmy pierwsze próby, testy i już wiemy. Posiłkowaliśmy się wspaniałą serią książek "Strachy na lachy" i niezwykle odważnymi dzieciakami z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie i mamy już sprawdzone sposoby i gotowe receptury. Jednym słowem żadna czarownica nie jest dla nas straszna, ale nie tylko czarownica także: wampiry,wilki, stwory, nietoperze i wiele innych budzących grozę stworzeń. Przy okazji zbliżających się Andrzejek zrobiliśmy zadość świątecznej tradycji i powróżyliśmy sobie z kapelusza, z kolorów, a nawet z książek!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cały tydzień dla pluszowych przyjacół
Tak naprawdę cały tydzień w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna należał do Pluszowych Misiów. Zapraszaliśmy do siebie misie i dzieci, i świętowaliśmy przez przytulanie, czytanie i wesołe dokazywanie. Zresztą zobaczcie sami, jak Dzień Pluszowego Misia obchodziły u nas dzieciaki z Przedszkola nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 12 im. prof. Adama Wodziczki w Gnieźnie.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Pierwsze
czytanki dla…” przedszkolaka – półmetek kampanii
Mała książka – wielki człowiek
Wierzymy, że wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie, a wspólne czytanie książek w rodzinie wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i wzmacnia poczucie bliskości z rodzicami. W 5200 bibliotekach, biorących udział w programie, na młodych czytelników w wieku 3–6 lat czeka wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych. Od września 2019 roku już ponad 80 tysięcy dzieci odebrało swoją Wyprawkę Czytelniczą, z czego blisko 50 000 to nowi użytkownicy – dzieci, które po raz pierwszy zapisały się do biblioteki.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek" to dla dzieci i ich rodziców zaproszenie do świata literatury z pięknie wydaną i mądrą książką, to także okazja do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z jej ofertą, po to, by wracać tam jak najczęściej. Dla bibliotekarzy to natomiast możliwość na pozyskanie nowych i wiernych czytelników.
W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Kampania jest widoczna w przestrzeni publicznej wielu polskich miast dzięki ekspozycji prezentowanej na nośnikach outdoorowych. Aktywnie działa grupa facebookowa
www.facebook.com/malaksiazkawielkiczlowiek/.
Więcej informacji na temat kampanii oraz pełną listę biorących w niej udział bibliotek znajdą Państwo na stronie
www.wielki-czlowiek.pl. Zapraszamy do korzystania ze strony, gdzie publikujemy na bieżąco informacje o naszych działaniach i ciekawe materiały, pomocne w pracy z dziećmi.
Przed Świętami warto pomyśleć nie tylko o prezentach pod choinkę, ale i o najwspanialszym prezencie, jaki możemy dać naszemu dziecku. To czas, który mu poświecimy na wspólne czytanie i miłość do literatury, która pozostanie na całe życie. Mamy nadzieję, że już niedługo kolejne dzieci rozpoczną swoją przygodę z książką i czytaniem, i wraz z rodzicami staną się stałymi bywalcami bibliotek!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szkolenia dla wolontariuszy "Książki na telefon"
Kolejny krok w stronę realizacji naszej "Dwukierunkowej do czytania - Książki na telefon" został postawiony. Za nami pierwsze z cyklu szkoleń dla wolontariuszy. Wspaniała grupa ludzi, która - mamy nadzieję - zechcę z nami współpracować do końca projektu, a może i dłużej, edukowała się z zakresu prawnych i psychologicznych aspektów wolontariatu. Jak podkreślali sami uczestnicy kursu, było dużo praktycznych i fachowych porad, przydatnych w pracy wolontariackiej.
Projekt "Dwukierunkowa do czytania - Książka na telefon" jest dofinansowany w ramach programu "Seniorzy w akcji" ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę"
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O ścieżkach rowerowych, ruchu ulicznym, pieszych
i zieleni w naszym mieście,
czyli
„Rozmów przy wspólnym stole” ciąg dalszy
Kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy przy wspólnym stole” odbyło
się 21 listopada w Czytelni Biblioteki Głównej. Istotą
tego cyklu jest stworzenie warunków „dobrej rozmowy” opartej na
dialogu, co z kolei prowadzi jego uczestników do próby wzajemnego
zrozumienia swoich racji.
Temat czwartego spotkania zawarty był w haśle „Gniezno na
rowerze czy samochodem? Beton vs. zieleń”. Grono uczestników
dialogu było wyjątkowo liczne. Wśród gości znaleźli
się pracownicy Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego,
przedstawiciel Rady Miasta Gniezna, obecny był komendant Straży
Miejskiej oraz funkcjonariusze Policji i miłośnicy turystyki
rowerowej.
Podstawowym tematem dialogu okazały się ścieżki
rowerowe na terenie naszego miasta, ale poruszone zostały także
kwestie napiętych czasami stosunków między kierowcami a
rowerzystami, ruchu rowerów po chodnikach i wynikających z tego
faktu zagrożeniach. Dialog prowadzony był również wokół
ruchu pojazdów w centrum miasta.
Wielkie zainteresowanie naszych gości wywołał również
temat terenów zielonych w Gnieźnie. Nawiązując do hasła
pod jakim odbyło się nasze spotkanie można stwierdzić,
że wszystkim uczestnikom dialogu zależy na tym, aby zieleń
jak najczęściej „wygrywała” z betonem. Niestety, w
dzisiejszym świecie nie zawsze jest to możliwe.
Projekt
„Rozmowy przy wspólnym stole” jest realizowany w ramach programu
Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków
Funduszu Obywatelskiego zarządzanego przez Fundację dla Polski.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Magiczne kreacje literackie
Być piękną księżniczką, dzielnym rycerzem, to marzenia naszego dzieciństwa i naszych dzieci. Takie kreacje rozpalają wyobraźnię, są inspiracją do naśladowania nowych zachowań, są momentem odczuwania wyjątkowych emocji. To także wspaniały materiał czytelniczych poszukiwań i zabaw. A kiedy mali bohaterowie bajek wybierają się z wizytą do Biblioteki, musi być magicznie. I jest. Możemy to potwierdzić, choćby po ostatniej wizycie dzieci z Przedszkola nr 12. Było barwnie, bajkowo i bardzo wesoło.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warsztaty dla nauczycieli przedszkoli
w
Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna
W
środowe popołudnie
20 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna odbyło
się szkolenie zorganizowane w ramach dwóch realizowanych programów:
„Mała Książka. Wielki Człowiek” i „Całe
Gniezno Czyta Dzieciom.”
W
spotkaniu prowadzonym przez Ewę Jaworską, koordynatora akcji
CPCD wzięli licznie udział nauczyciele z gnieźnieńskich
przedszkoli.
Szkolenie
poświęcone było wykorzystaniu teatrzyku kamishibai na zajęciach
z dziećmi. Uczestnicy zapoznali się z historią i współczesną
formą teatrzyku, poznali możliwości użycia go w
przedszkolu oraz ćwiczyli układanie
kart do opowieści kamishibai.
Podczas
warsztatów swoją wiedzą na temat papierowego teatru podzieliła
się Katarzyna Wilczkowska, kierownik Publicznej Biblioteki
Pedagogicznej w Poznaniu, Filia w Gnieźnie.
Pani
Katarzyna tak opowiadała o inspiracji teatrem kamishibai: „Teatrem
kamishibai interesuję się od mniej więcej trzech lat. Na
tyle zafascynowała mnie ta forma prezentowania bajek, że
pomimo braku talentu plastycznego, postanowiłam sama zacząć
tworzyć ilustracje. Oczywiście z rysowania nadal jestem
kiepska. Na moje szczęście kamishibai można robić na
różne sposoby więc zupełnie się tym nie przejmuję.
I to jest w tym wszystkim najlepsze. Absolutnie każdy może
zostać autorem bajki do teatrzyku.
Jestem
też współorganizatorką gnieźnieńskiego przeglądu
lokalnych teatrzyków. Kamishibajanie w Gnieźnie. To impreza, która
pozwala zaprezentować swoją twórczość szerszej
publiczności. Jednocześnie daje szansę na wymianę doświadczeń
z innymi uczestnikami.”
Mamy
nadzieję, że na równie udane szkolenie, zapraszamy już
11 grudnia/ środa/ o godz. 17.00 do Filii nr 2 gnieźnieńskiej
biblioteki przy ul. Staszica 12a. Przybliżymy na nim wartości
bajkoterapii w pracy z dziećmi.
Zapisy przyjmuje Ewa Jaworska tel. 61 426 40 54 lub mail filia2@biblioteka.gniezno.pl
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mocna,
hipnotyczna i "czarna"
Prawdziwą
czytelniczą przyjemnością było zapoznanie tytułem
Toni Morrison "Umiłowana". Użyć w stosunku do
tej powieści porównanie "rzucać na kolana" nie będzie
na wyrost. Bo "Umiłowana" jest powieścią pełną
cierpienia, dramatu, niezwykle bolesnych momentów i głębokich
refleksji. I to jest jej siłą. Ale tylko częściowo -
mocny temat, to nie definicja sukcesu.
Co
czyni "Umiłowaną" tak wyjątkową powieścią?
Składa się na to, co najmniej kilka elementów. Po pierwsze
bohaterowie. To silne, dobrze zarysowane postacie. Każda niesie
inny ładunek emocji, inną niejednoznaczną i niepowtarzalną
historię. Po drugie opowieść. Taka, która jest
nieprawdopodobna, a jednak mogła zdarzyć się naprawdę.
Tak, jak ta tutaj, o której wiemy, że miała miejsce w
rzeczywistości. Po trzecie styl. Autorka prowadzi czytelnika, od
momentów realnych, po te magiczne, zakorzenione w tradycji czarnoskórych
mieszkańców Ameryki. Razem z bohaterami dryfujemy po morzu
wspomnień, wydarzeń i magii. Po czwarte konstrukcja. Po prostu
perfekcyjna.
Pozostaje
jeszcze kilka istotnych kwestii. Na przykład ta, że to powieść
pisana przez amerykańską czarnoskórą autorkę o
niewolnictwie w Ameryce. Toni Morrison pozostaje więc, w tym samym
kręgu kulturowym, co jej bohaterowie. To niepodważalny walor.
Podczas
spotkania członków Klubu trudno było wyszukać jeden,
najlepszy moment z powieści. Jest ich kilka, lub może, jak
stwierdził jeden z rozmówców, nie ma takiego miejsca, ponieważ
cała książka jest po prostu doskonała.
I
na tym chcemy zakończyć bardzo skróconą relację, z
wspólnej rozmowy członków Klubu Dyskusji o Książce.
Naszym celem bowiem, nie jest jej pełna recenzja, a jedynie chęć
polecenia jej Państwa uwadze.
Na
kolejną czytelniczą przeprawę zapraszamy 17 grudnia.
Tematem rozmowy będzie tytuł "Mnich: historia życia,
którego nie było" Tadeusza Bartosia. Spotkanie o godz.
18.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I
16.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tolerancja dobrze opowiedziana
Jeśli nie wiecie, jak prosto i niezwykle sugestywnie wyjaśnić
swojemu dziecku, czym jest tolerancja, polecamy sięgnąć po książkę Elizy Piotrowskiej "MY ludzie". Celny tekst i barwne ilustracje naprawdę potrafią doskonale przedstawić to zagadnienie.
Tytuł ten wykorzystaliśmy w naszych zajęciach, na które zaprosiliśmy uczniów Szkoły
Podstawowej nr 12 im. prof. Adama Wodziczki w Gnieźnie. Chcieliśmy pokazać, że świat właśnie dlatego jest taki inspirujący i
barwny, ponieważ nie ma na nim dwóch takich samych osób. Jesteśmy
różni, jednocześnie mamy wiele wspólnych cech, na przykład
to, że się smucimy, kochamy, tęsknimy.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Świat przedszkolaka jest pełen barw. Kolorowe są zabawki, ubrania, wystrój przedszkolnej sali. Wielobarwność leży w dziecięcej naturze. Być może dlatego Elmer, słoń w kolorową kratkę, jest jednym z ulubionych bohaterów wieczornych czytanek maluchów. I jak sprawdziliśmy doskonale sprawdza się jako przewodnik po świecie odmienności. Zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola nr 1 na zajęcia poświęcone tolerancji. Ostatecznie kto lepiej od Elmera - specjalisty od różnorodności - opowie o tym, że to, co nas wyróżnia jest piękne.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mali niewolnicy rewolucji przemysłowej
Wraz
z klubem "Trzy kwadranse z książką"
chcemy Państwu gorąco polecić niezwykle zajmujący
tytuł. Opowieść Katarzyny Nowak o najmniejszych
budowniczych przemysłowych potęg - dzieciach. To historia
nieludzkiej przemocy, morderczej i niebezpiecznej pracy oraz głodu,
których doświadczały kilku- i kilkunastoletnie dzieci w XIX
wiecznej Anglii. Ale nie tylko tam. Książka "Dzieci
rewolucji przemysłowej" to pierwsza, jak dotąd, próba
zbadania tego tematu.
Uczestniczki spotkania, które pochyliły się nad tytułem,
uznały go za niezwykle poruszający, a nawet wstrząsający.
W trakcie dyskusji padły nawet porównania do tortur. Książka
okazała się doskonałą lekcją nieodkrytej
jeszcze historii i refleksją nad wykorzystywaniem dzieci do pracy
kiedyś i dzisiaj.
Zachęcamy
do zapoznania z publikacją i zapraszamy na kolejną dyskusję
klubu „Trzy kwadranse z książką” 11 grudnia o
godz. 16.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul.
Mieszka I 16. Jej tematem będzie pozycja Jane Ameli Larson
"Woziłam arabskie księżniczki".
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rodzinne
popołudnia w bibliotece
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna może cieszyć się
z kolejnej kapitalnej inicjatywy. Właśnie wystartował Klub
Książki dla Dzieci i Rodziców "Bajkopomagajki".
Głównym celem projektu jest popularyzowanie literatury dziecięcej,
utrwalanie nawyku czytania dzieciom przez rodziców i czytanie książek
przez dzieci. Klub ma być przyjazną przestrzenią, która
pozwoli na wspólne spędzenie czasu dziecka i rodzica, w ciekawy,
kreatywny sposób, czerpiąc inspirację z literatury. Taka
forma stanowi doskonałą inwestycję w bliskie relacje z
ukochaną pociechą. Klub adresowany jest dla dzieci
wczesnoszkolnych i ich opiekunów.
Na
popołudniowym spotkaniu pojawiła się spora grupa rodziców
i ich pociech. Wspólnie spędzili ten czas poznając się i
bawiąc. Tematem przewodnim były dziecięce emocje. W ich
rozumieniu pomaga na przykład literatura. Zaprezentowana książka
Rocio Bonilli "Jakiego koloru są buziaki?" była
doskonałym wprowadzeniem w tematykę pozytywnych i negatywnych
emocji. A ich zrozumienie to klucz do utrzymania ciepłych i
rodzinnych relacji.
Biblioteka
Publiczna Miasta Gniezna dodaje do swojej oferty wspaniałe miejsce,
gdzie książki i bliscy mogą wzajemnie oddziaływać
na siebie budując szczęśliwe więzi i zdobywając
wiedzę o sobie.
Parterem
inicjatywy jest BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej.
Na kolejne spotkanie zapraszamy już 4 grudnia (w środę) o g. 17.00 w Filii nr 9 (os. Orła Białego 18, budynek SP 10). Pobawimy się wraz z królową nauk pod hasłem „Matematyczne Mikołajki”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warsztaty
dla dzieci w ramach XIII Festiwalu Filmowego OFFELIADA
W
tym roku także Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna włączyła
się w działania OFFELIADOWEJ machiny. Przygotowany blok warsztatów
dla dzieci i ich rodziców „W filmowym świecie nas znajdziecie”
przeznaczony był dla tych nieco mniejszych odbiorców kinowego
fenomenu. I trzeba przyznać, że spotkał się ze
znacznym zainteresowaniem.
Świat
filmu to także świat literatury. Książki wzbudzają
zainteresowanie reżyserskie i tak powstaje film, ale i na odwrót -
rynek wydawniczy interesuje się filmem i tak powstaje publikacja.
Korzystając z dobrodziejstw obu sztuk, można zaproponować
naprawdę fantastyczne działania. Na przykład: stworzyć
zakładki do książek z filmowymi bohaterami takimi jak
Minionki czy Myszka Miki, albo lepiej – wypełnić klatki
filmowe autorskimi propozycjami. Nie zapominajmy o quizach i zagadkach,
wszak to doskonały temat na konkursy wszelakiej maści.
Program
przygotowano pod patronatem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Domowe sposoby na przeziębienia
Dla członkiń bibliotecznego klubu „Apetyt na książkę”
żadne drobne przeziębienia i katary nie są groźne.
Ich arsenał magicznych zapobiegaczy i skutecznych zwalczaczy
zawiera czosnki, cebule, miody, kurkumy, a nawet pieprz. Swoimi
niepowtarzalnymi przepisami i radami, w wypadku problemów z odpornością,
podzieliły się na ostatnim spotkaniu klubu. Jednogłośnie
orzekły, że oprócz właściwych receptur, ważne
jest także świeże powietrze i to niezależnie od
pogody.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy filiżance
kawy i ciastku przygotowanym przez uczestniczki spotkania. Na kolejne
zapraszamy 5 grudnia o 17.00 do Czytelni Biblioteki Głównej przy
ul. Mieszka I 16. Tematem będą świąteczne wypieki.
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Biblioteka pokoleń - dobre miejsce
do spotkań
Do takich spotkań dochodzi zdecydowanie za rzadko. Biorąc pod uwagę radość, jaką czerpią z nich prezentujący swoje talenty młodzi ludzie i zaproszeni na przedstawienia seniorzy, jest to przestrzeń wymagająca staranniejszych zabiegów. I z całą pewnością tak będzie się działo, bowiem Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna widzi potrzebę "dopieszczania" czytelników w wieku bardziej już zaawansowanym. Dla nich powstała inicjatywa "Książki na telefon", a także regularne odwiedziny w domach pomocy społecznej. Organizatorzy zapewniają, że to dopiero początek i widać mają plany, aby w tym obszarze robić więcej. Przykładem chociażby minione właśnie spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 3, którzy pod kierunkiem pań Anny Kaźmierskiej, Izabeli Kiełczewskiej-Maksymiec i Sylwii Jóźwiak-Drelii przygotowali wspaniały występ literacko-muzyczny. Były piosenki i wiersze, które pozwoliły zaproszonym członkom Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z jej prezesem Panią Danutą Wiśniewską poczuć nieco nostalgii za czasami młodości, a także doskonale bawić się, dzięki prezentowanym anegdotom.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzień Postaci z Bajek
Królewna Śnieżka, Kot w Butach, Czerwony Kapturek, ale też Włóczykij czy Piotruś Pan to bardzo wyjątkowe figury. Poznajemy je, kiedy jesteśmy mali, nie zapominamy jednak o nich, kiedy jesteśmy już dorośli. Są jak bardzo dobrzy i ważni znajomi, których znamy prawie od zawsze. Mają też swoje święto - Dzień Postaci z Bajek. Dla tych mniejszych są wyprawą w świat wyobraźni, gdzie wszystko jest możliwe. Tym starszym przypominają o radości marzeń.
Idąc tym tropem zaprosiliśmy dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli na wyprawę do świata bajek i baśni.
Sprawdzaliśmy, jak pokonać złego smoka i czy dziś istnieją prawdziwe księżniczki. Z tą autentyczną przeprowadziliśmy nawet wywiad. Badanie poziomu bajkowej wiedzy wykazało, że dzieciaki wspaniale odnajdują się w krainie dziecięcych opowieści.
Do czego niezmiennie zachęcamy.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Znak nasz wiadomy: biało-czerwony
Wraz z jednym z najważniejszych świąt narodowych kraju – Święta Niepodległości pojawia się szczególna sposobność mówienia o miłości, obowiązku, przynależności do narodu, Ojczyzny. Naszą dumę z tego, co ojczyste chcemy przekazywać najmłodszym, aby to oni w przyszłości mogli z odwagą i radością odpowiadać o swoim rodowodzie. Przybliżając sens i znaczenie Święta Niepodległości Przedszkole nr 1 „Wesołe Nutki” przygotowało uroczystość, na której ważne wydarzenia z historii naszego kraju, pojęcia patriotyzmu, wartości narodowych przedszkolaki mogły poznać dzięki książkom, rozmowie i zabawie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 pod kierunkiem Izabeli Kiełczewskiej-Maksymiec i Sylwii Jóźwiak-Dreli przygotowali stosowne przedstawienie dla młodszych kolegów. A Ewa Jaworska, reprezentująca Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i znaną już akcję czytelniczą „Cała Polska Czyta Dzieciom” przedstawiła wspaniałe książki: „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” autorstwa Zofii Staneckiej, „Kto ty jesteś?” Joanny Olech czy z serię „Polscy superbohaterowie”, które na co dzień można wypożyczyć w bibliotece.
Spotkanie w narodowych barwach poprowadziły: Iwona Gronostaj i Jolanta Schulze z Przedszkola nr 1.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Powieść
historyczna, którą warto polecać
Tak, ta powieść to doskonała propozycja dla kochających
historię. I tego zdania są również członkinie
bibliotecznego klubu „Trzy kwadranse z książką”, na
którym tytuł Iwony Kienzler "Caryca Katarzyna i król Stanisław"
był dyskutowany. W książce znajdziemy świetne tło
historyczne i rewelacyjne opisy postaci, a także coś, co sprawia,
że powieść Iwony Kienzler czyta się wyjątkowo dobrze
– uczucia. Często zapominamy, że to właśnie one
determinowały przebieg wielu wydarzeń historycznych.
Pozostając niejako w historycznym nurcie, klub „Trzy kwadranse” zaprasza na listopadowe spotkanie z tytułem Katarzyny Nowak „Dzieci Rewolucji Przemysłowej”. Wspólną rozmowę zaplanowano na 13 listopada o godz. 16.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ostry
Dyżur Literacki dzieciom na ratunek
Coraz
częściej zamiast patyka, klocka, książki w dłoniach
dziecka pojawia się telefon i tablet. Coraz częściej
zamiast spędzać czas z latoroślą, rodzice po prostu
naciskają przycisk on i włączają telewizor. Nie
oszukujmy się, nie pozostaje to bez wpływu na rozwój i
kondycję naszych dzieci.
Aby
odwrócić niekorzystny trend, instytucje kultury, stowarzyszenia i
organizacje w zakresie działania których znajduje się
odbiorca dziecięcy przygotowują wiele inicjatyw wpierających
jego rozwój, twórczość, edukację.
Tak
właśnie powstała niezwykła akcja promująca
czytelnictwo: Ostry Dyżur Literacki. Inicjatywa realizowana
jest przez Fundację Czas Dzieci przy finansowym wsparciu Ministra
Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków z Funduszu Promocji
Kultury.
I
właśnie gościła w Pierwszej Stolicy Polski. Na
zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna do naszego miasta
przybyły wspaniałe lekarki Kasia i Sandra. W scenografii i
konwencji gabinetu lekarskiego specjalistki literatury dla dzieci w
kitlach lekarskich rekomendowały dzieciom wartościowe książki.
Polecane tytuły były dobierane indywidualnie do wieku i
preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych „pojawiających
się” w gabinecie pacjentów. Podczas wizyt doktorki zapisywały
pigułki na nagły brak pomysłów czytelniczych, recepty z
zaleceniem wietrzenia pokoju, właściwego oświetlenia czy
ilości czasu, jaki należy przeznaczyć na czytanie. Było
mnóstwo literackich zaleceń, indywidualnych rozmów i opowieści
o autorach, książkach i bohaterach książek dla
dzieci.
Na
zajęciach bibliotecznych, które w trakcie Ostrego Dyżuru
zostały przygotowane dla zaproszonych uczniów ze Szkoły
Podstawowej nr 5 w Gnieźnie bibliotekarki pokazywały, jak
wspaniałą zabawą, rozrywką i nauką może być
czytanie. Było to także zaproszenie wejścia do grona
czytelników Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Gnieźnieńska
książnica może się pochwalić największym
darmowym zbiorem literatury dla dzieci, zawierającym najnowsze,
polecane przez wydawców, rodziców i blogerów tytuły książek
dla najmłodszych i nieco starszych czytelników.
Pamiętajmy, że każda przeczytana z zainteresowaniem książka jest inwestycją w potencjał dziecka. Z naszego doświadczenia wynika, że dzieci naprawdę lubią książki. Lubią spędzać wspólnie czas z rodzicami na czytaniu, oglądaniu i opowiadaniu o książkach.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna kontynuuje cykl
„Rozmowy przy wspólnym stole”
Spotkanie, które już jest za nami, było trzecim z kolei spotkaniem z cyklu „Rozmowy przy wspólnym stole”. Myślą przewodnią tego projektu jest wypracowanie modelu „dobrej rozmowy”, co oznacza zastąpienie dyskusji dialogiem. Dialog zaś „zmusza” jego uczestników do podjęcia próby wzajemnego zrozumienia swoich stanowisk.
Spotkaliśmy się w czwartek, 24 października, jak zwykle w Czytelni Biblioteki Głównej. Temat spotkania został ujęty w hasło „Niepełnosprawność a dostępność w kulturze”. Wśród gości znalazły się zarówno osoby pracujące na co dzień z dotkniętymi niepełnosprawnością w stowarzyszeniach , nauczyciele Ośrodków Szkolno-Wychowawczych a także przedstawiciele instytucji kulturalnych z miasta i okolic mające stały kontakt z osobami niepełnosprawnymi.
Uczestnicy spotkania prowadzili dialog o tym, jak bardzo ważna jest twórczość artystyczna osób z niepełnosprawnościami, jak bardzo pod wpływem tej działalności otwierają się na świat i odrywają się od własnych problemów. Główny wątek dialogu dotyczył jednak ograniczeń w fizycznej dostępności do instytucji kultury dla dotkniętych niepełnosprawnością oraz wynikających z tego problemów. Uczestnicy dialogu szczególnie podkreślili konieczność współdziałania instytucji kulturalnych z przedstawicielami osób z niepełnosprawnościami na rzecz znoszenia barier dostępności kultury. Apelowali również do osób odpowiedzialnych za te działania, o empatię w stosunku do osób niepełnosprawnych.
Za miesiąc 21 listopada o godz. 18.00 do Czytelni Biblioteki Głównej zapraszamy zainteresowanych tematem komunikacji w mieście. Tematem wspólnej wymiany zdań będzie:
„Gniezno na rowerze czy samochodem? Beton vs zieleń”. Zgłoszenia udziału przyjmujemy do 19 listopada pod adresem mailowym
czytelnia@biblioteka.gniezno.pl lub osobiście w Czytelni Biblioteki Głównej.
Projekt „Rozmowy przy wspólnym stole” jest realizowany w ramach programu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Funduszu Obywatelskiego zarządzanego przez Fundację dla
Polski.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zobacz
cudny świat natury
Za
nami wernisaż drugiej już części wystawy "W
krainie fauny i flory" Klubu Foto 50+ w Bibliotece Publiczne Miasta
Gniezna. Zaproszonych gości powitał dyrektor Biblioteki Piotr Wiśniewski,
a w imieniu autorów ekspozycji prezes
Klubu Aleksandra Przybylska. Jak zwykle członkowie klubu nie zawiedli
swojej publiczności. W korowodzie barwnych fotografii można było
odnaleźć wiele urokliwych momentów. Pogodne, ciekawe i
niecodzienne scenki ze świata natury przedstawione zostały na 38
zdjęciach wykonanych przez wszystkich członków fotograficznej
grupy (Elżbieta Filipiak-Fekner, Jerzy Gozdowski, Dariusz Kozłowski,
Anna Lis, Łucja Patryas, Aleksandra Przybylska, Marzanna Szkopek,
Andrzej Tonicki, Bronisław Wolnowski, Marian Zieliński).
Zwyczajowo już zawisły one w bibliotecznym holu przy ul.
Staszica 12a.
W
tej odsłonie fotograficy zaprezentowali rośliny i zwierzęta,
które udało się spotkać podczas światowych podróży.
Oprócz popularnych tematów jak słonie, czy małpy pojawiły
się także mniej oczywiste jak: najszersze drzewo świata,
drzewa oliwne sięgające swymi korzeniami czasów sprzed 2000
lat, czy tulipanowce z rezydencji króla Maroka.
Za
każdym zdjęciem kryje się wyjątkowa historia związana
z jego powstaniem o czym mogli przekonać się uczestnicy wernisażu.
Wystawę można podziwiać do 22 listopada, codziennie w godzinach pracy biblioteki przy ul. Staszica 12a do czego zachęcają sami autorzy i Biblioteka.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Autor
zdjęć:
Andrzej Tonicki
Klub FOTO 50+
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hobbici
w pegeerze, czyli jak „radzić” sobie z otrzymaną wolnością
Załóżmy
taki eksperyment. Zabierzemy z lasu małego niedźwiadka. „Wychowam”
go, nauczymy kilku sztuczek. Damy mu jedzenie, spanie. Potem ktoś będzie
chciał go kupić. Z ciężkim sercem, bo wiadomo, to w końcu
członek naszej rodziny, sprzedamy. Miś
trafia do Parku Tańczących Niedźwiedzi w Belicy. Jego nowy
właściciel fundacja „Cztery łapy” zwraca mu niezależność.
Czy to koniec? Nie, tu dopiero eksperyment się zaczyna. Miś
nareszcie jest wolny. W specjalnym rezerwacie może być nareszcie
sobą, czyli niedźwiedziem i robić to, co niedźwiedzie.
Z obserwacji wynika, że czasem nasz miś nie wie co robią
niedźwiedzie, czasem choruje zupełnie nie jak niedźwiedź,
a jak… człowiek, czasem jest przygnębiony, czasem zagubiony.
Nie, mają Państwo rację, to nie żaden eksperyment. To
wydarzenia, które miały miejsce jeszcze kilkanaście lat temu w
Bułgarii, jednocześnie treść reportażu Witolda
Szabłowskiego „Tańczące niedźwiedzie”. Właściwie
treść pierwszej jego części. Druga to zapis spotkań
z mieszkańcami Serbii, Gruzji, Estonii, Grecji, czy Polski. Nie jest
to przypadkowe zestawienie. To także eksperyment dla tych, którzy po
upadku komunizmu i transformacji ustrojowej również są wolni.
Ich zmagania z „nowym” członkowie Klubu Dyskusji o Książce,
który rozmawiał na temat reportażu, ujęli w dyplomatyczne
„jedni radzą sobie lepiej, inni gorzej”.
Trzeba
przyznać, że tytuł wzbudził potok skojarzeń,
spostrzeżeń i całkiem odmiennych zdań. Od pełnych
oczarowania, po krytyczne. Niektórzy członkowie klubu sugerowali
nawet „rozmontowanie” publikacji i wydanie jej w dwóch osobnych częściach.
Innym bardzo spodobała się autorska paralela, jeszcze inni określili
książkę mianem zbyt dosłownej. Była naturalnie
także dyskusja poświęcona przedstawionym „sposobom” na
wolność, szczególnie gorąca podczas omawiania historii „Hobbitów
w pegeerze”.
Większość
serc członków dyskusji podbiła pierwsza część
reportażu poświęcona misiom. Tytuł w imieniu Klubu
Dyskusji i Książce polecamy Państwa uwadze.
Kolejne spotkanie to powrót do beletrystyki. Proponujemy powieść „Umiłowana” Toni Morrison. Do dyskusji na temat tytułu zapraszamy 19 listopada o godz. 18.00 do Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Inspirujące
spotkania z gnieźnieńskimi artystami
To
już kolejna wizyta w Bibliotece gościa, który opowiada o
swojej miłości do wykonywanego zawodu. Dziś była to
Klaudia Strzelczyk, założycielka pierwszej w Gnieźnie
baletowej szkoły dla dzieci. Jest ona absolwentką Ogólnokształcącej
Szkoły Baletowej w Poznaniu i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka
Chopina w Warszawie na kierunku pedagogika baletowa. Pani Klaudia od
wielu lat jest związana ze środowiskiem baletowym jako
nauczyciel tańca oraz tancerka m.in. Teatru Wielkiego w Łodzi
i Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Na
spotkaniu opowiadała dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 6 i 7 w
Gnieźnie o podróżach związanych z tańcem w balecie,
zadowoleniu jakie płynie z wykonywania zawodu baleriny, czy
satysfakcji jaką odczuwa na widok radości uczniów swojej szkoły.
Mali uczestnicy wydarzenia mieli całe mnóstwo pytań, którymi
nie wahali się podzielić.
My,
zaś mamy nadzieję, że taka forma opowiadania o pasjach,
zaowocuje w przyszłości pomysłami na wybór sposobu
życia czy zawodu, co sprawi, że będziemy czuć się
po prostu szczęśliwi i spełnieni.
Cykl spotkań jest elementem programu dla dzieci Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pn.: Całe Gniezno Czyta Dzieciom.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Korespondencje na papierze
Kiedyś to był bardzo ważny element komunikacji. Ci, którzy byli daleko: w innym mieście, za granicą, w podróży, w szpitalu - mogli opowiadać swoje historie za pomocą słów. Teraz listy stają się coraz rzadziej stosowaną formą kontaktu. A szkoda. Dzięki pisaniu listów można nauczyć się ładnego formułowania zdań, lepszego komponowania tekstów, poprawić kaligrafię i ortografię. Nic też nie zastąpi pocztówek znad morza, czy listów znaczonych charakterem pisma bliskich nam osób. To materialna pamiątka od kogoś, kto pamiętał. A czemu o tym piszemy? Ponieważ na pewno Państwo zapomnieli o Światowym Dniu Poczty Polskiej albo jak kto woli Dniu Listonosza. My pamiętaliśmy.Razem z Ryjówką Florką, Listonoszem Patem i dziećmi z Przedszkola nr 17 i Szkoły Podstawowej nr 10 w Gnieźnie spędziliśmy cudowny czas na pisaniu listów i opowiadaniu o
nich.
Mamy nadzieję, że dzieci, przynajmniej raz na jakiś czas, zatęsknią za urokiem papeterii, koperty i znaczka i wyślą list do wybranej osoby.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Biblioteka
łączy pokolenia”
Na
zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna dzieci z kółka
teatralnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Gnieźnie, pod opieką
pań: Izabeli Kiełczewskiej-Maksymiec i Sylwii Jóźwiak-Dreli
odwiedziły pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej przy ul.
Wrzesińskiej 21.
Spotkanie
zostało zorganizowane z okazji Europejskiego Dnia Seniora.
Dzieci
włożyły dużo serca i wysiłku w przygotowanie
inscenizacji specjalnie opracowanej na tę właśnie
okoliczność. Między innymi, wcieliły się w rolę
seniora-pensjonariusza, recytowały wiersze tematycznie dopasowane
pod odbiorców, błysnęły dowcipem w ramach „śmiechoterapii”,
a nawet dzięki przebojom sprzed lat zachęciły do wspólnego
śpiewania.
Pensjonariusze
ze wzruszeniem dziękowali za poświęcony czas, a dzieci
żegnały się dumne z tak wspaniale wypełnionego
zadania.
Spotkanie
przygotowały Ewa Jaworska, koordynator akcji Cała Polska Czyta
Dzieciom i Agnieszka Słomian, koordynator do spraw seniorów.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Liczy się puchatość” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom
Jest nieduży, okrąglutki i... nie nosi spodni. A do tego uwielbia miodek. Gotowy jest wiele dla niego zrobić. Podobnie jak dla swoich przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Mowa o misiu, uwielbianym przez dzieci i dorosłych na całym świecie - Kubusiu Puchatku, który w tym roku obchodzi 93 lata. Postać Puchatka stworzył brytyjski pisarz Alan Alexander Milne. Pierwsza książka z jego przygodami wyszła w 1926 r. Oprócz Puchatka, na jej kartach pojawili się Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa Mądra Głowa, Mama Kangurzyca i Maleństwo oraz Krzyś. Pierwowzorem tego ostatniego bohatera był syn autora - Christopher Robin Milne.
O tym, że Puchatek jest wiecznie żywy można było się przekonać w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, w której dzieci uroczyście obchodziły urodziny misia.
Obchody urodzinowe urozmaicone były zabawami ruchowymi, zagadkami, kubusiowymi opowieściami i piosenkami. Oczywiście najważniejsze było głośne czytanie książki A. A. Milne.
Celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci przedszkolnych, zapoznanie z literaturą dziecięcą, kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, rozwój zainteresowań czytelniczych dzieci oraz promocja zbiorów gnieźnieńskiej biblioteki.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych
dla
Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna
Biblioteka
Publiczna Miasta Gniezna otrzyma dodatkowe środki na zakupy nowości
wydawniczych. Książnica od początku uczestniczy w
wieloletnim programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Narodowy
Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości
wydawniczych do bibliotek publicznych. Operatorem Priorytetu jest
Biblioteka Narodowa. Celem Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w
Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i
pedagogicznych, jako lokalnych ośrodków życia społecznego
stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
W
tym roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna będzie mogła zakupić
materiały biblioteczne (książki, audiobooki, multimedia) za
kwotę 24 454,00 zł. W ubiegłych latach było to 22 699,00
i 21 722,00 zł.
Dodatkowe środki pozwolą na zakupy najbardziej poszukiwanych wśród czytelników nowości wydawniczych, które mają lub będą miały swoje premiery w księgarniach, a także publikacji polecanych jako wartościowe przez znawców branży.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tematy, które dzielą. Rozmowy, które łączą.
Zaczęliśmy
z obawą i nadal ją mamy, ale mamy także nadzieję,
że tak trudne przedsięwzięcie, jakim jest budowanie
wzajemnego zrozumienia osób przedstawiających odrębne opinie
się uda. Poza tym, mamy pewność, że warto. Przystępując
do projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” zdecydowaliśmy,
że Gniezno potrzebuje dialogu. Potrzebuje szczerej i autentycznej
rozmowy o ważnych lokalnie sprawach. Liczymy, że uda się
nam stworzyć miejsce w którym obie, często antagonistyczne
strony, będą mogły wzajemnie się wysłuchać
i spróbować zrozumieć. Taki jest cel i idea projektu, który
właśnie miał swoją drugą odsłonę.
Temat
spotkania „Gniezno w wielokulturowym świecie” podjęło
skromne ale zacne grono (profesor – arabista, Pani biolog oraz kilku
historyków).
Rozmowa,
jaką podjęli uczestnicy spotkania odniosła się do
przemian, jakich jesteśmy obecnie świadkami. Globalizacja
powoduje, że i Gniezno staje się miejscem, w którym stykamy
się z i stykać będziemy z przedstawicielami różnych
narodów, wyznawcami różnych religii czy osobami prezentującymi
odmienne style życia. W tym kontekście wielokulturowość
naszego miasta staje się faktem. O doświadczeniach i
obserwacjach zmian zachodzących w tym obszarze podczas czwartkowego
spotkania rozmawiano najwięcej.
Na
kolejnym spotkaniu podejmiemy temat dostępności kultury dla osób
niepełnsprawnych. Zainteresowanych udziałem zapraszamy do
mailowego lub osobistego zaanonsowania swojej obecności w Czytelni
Biblioteki Głównej (osobą prowadząca projekt ze strony
Biblioteki jest Pan Tomasz Ławniczak) czytelnia@biblioteka.gniezno.pl.
Projekt
„Rozmowy przy wspólnym stole” jest realizowany w ramach programu
Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków
Funduszu Obywatelskiego zarządzanego przez Fundację dla Polski.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podsumowanie kampanii społecznej
"Tu blubramy po naszemu!"
„Tu
blubramy po naszemu”!
cały rok, ale przez ostatnie 6 tygodni wyjątkowo intensywnie.
Kończy się kampania gwarowa promująca poprawny kanon
gwary gnieźnieńskiej. To były tygodnie obfitujące w
wiele wydarzeń i imprez związanych z gwarą. A oceniając
frekwencję i przyjazne sygnały zwrotne od mieszkańców
Gniezna – można ją uznać za naprawdę udaną.
Inauguracja
kampanii odbyła się 2 września, w Dniu Mówienia Gwarą,
wystawą plakatów „Inspirowane gwarą” grafików Macieja
Polusa i Izydora Zimnego.
W odnowionej Czytelni Biblioteki Głównej – czyli w sercu
kampanii – co piątek odbywały się spotkania z mistrzami
gwary: prof. Elizą Grzelakową, Juliuszem Kublem, Markiem Szymańskim
czyli Wujem Czechem, prof. Włodzimierzem Bulikowskim, Pawłem
J. Bąkowskim oraz Elizą Piotrowską (ostatnie w Filii nr
2). Odbyły się warsztaty gwarowe dla przedszkolaków „Pyry w
tytce” oraz dla dzieci i młodzieży „Godomy
po naszemu”. W Radiu Gniezno i Radiu Plus można było słuchać
audycji Andrzeja Malickiego „Niecodzienny słownik poprawnej gwary
gnieźnieńskiej”, a na bibliotecznym kanale YouTube
opublikowane zostały vlogi gwarowe: „Instrukcja obsługi
gwary gnieźnieńskiej” Jarosława Mikołajczyka oraz
„Blubrane recenzje” Pawła J. Bakowskiego. Nowatorską
inicjatywą była akcja certyfikacyjna dla hoteli, restauracji,
pubów i kawiarni w Gnieźnie. Certyfikat, będący swego
rodzaju „stemplem lokalności”, otrzymały: Cud Cafe, Dobry
Browar, Villa Vip Gniezno, GOSiR, Hotel Lech, Pizzeria Retro, White
Taste i White Taste Restaurant. Kampania sprawiła, że o gwarze
i w gwarze mówiło się dużo, głośno i dobrze!
Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!”
dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach
programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zdjęcia: Anna Farman
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kundelek ma swoje prawa
Lubimy je: małe i kudłate, duże z puszystymi ogonami, te uszami do ziemi i te ze śmiesznymi łatami. Pieski, z rodowodem i te z ulicy. Wszystkie kochają, być kochane. Nie zostają nigdy dłużne. Na początku października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Uznaliśmy, że to doskonały pretekst do spotkania z książką Ireny Landau „Zuzia i piesek w kratkę” a także okazja do rozmowy na temat szacunku i odpowiedzialności za naszych pupili. Wspólnie z zaproszonymi na wydarzenie przedszkolakami przypomnieliśmy szczekających czworonożnych bohaterów z ulubionych książek dla dzieci. Przeszliśmy kurs na zwierzęcego opiekuna i wykonaliśmy portrety obecnych i przyszłych kanapowych kolonizatorów. To był naprawdę przyjemnie spędzony czas.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gwarowo
w Przedszkolu nr 17
Pyr, pyr, pyra! Tak w gwarze może brzmieć hip, hip, hura! I
zabrzmiało donośnie w Przedszkolu nr 17 „Piastowska
Gromada”. Na wiwat gwarze gnieźnieńskiej zakrzyknęły
przedszkolaki po intensywnym i zabawnym kursie blubrania, czyli mówienia
po naszemu! Były wykopki, zabawy zręcznościowe i
celowanie pyrami do wymborka. Czytaliśmy też gwarowe wierszyki
i teksty z książek „Heksa na hulajpecie” i „Szneka z
glancem”. Zadaniem lektorskim dla p. Moniki, koordynatorki projektu
„Tu blubramy po naszemu!” było z kolei przeczytanie Lokomotywy…w
gwarze. Przetłumaczył ją wspaniale Wuja Czechu, czyli
Marek Szymański. Dwa egzemplarze „Heksy…” zostaną w
przedszkolu, żeby dzieci mogły systematycznie trenować
gwarę. I dobrze się bawić, bo to doskonałe rymowanki.
Trzeba przyznać, że przedszkolaki całkiem nieźle „blubrają”
po naszemu – wiedziały, że giry to nogi, a kluka to nos.
Teraz dowiedziały się też, czym jest gwara i dlaczego w
Wielkopolsce mówi się nieco inaczej niż na Mazowszu czy
Podkarpaciu.
Serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie! Na Waszą
cześć – pyr, pyr, pyra!
Warsztaty przygotowała i poprowadziła Ewa Jaworska, kierownik
Filii nr 2 BPMG, w ramach gwarowej kampanii społecznej.
Projekt
Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!”
dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach
programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zdjęcia dzięki uprzejmości Przedszkola nr 17 w Gnieźnie
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nocne igraszki w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna,
czyli tegoroczna edycja Nocy Bibliotek
Noc
Bibliotek to ogólnopolska, wieczorno-nocna impreza promująca
czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać.
Jest okazją do niekonwencjonalnego zaprezentowania zbiorów i
oferty edukacyjno-kulturalnej, a także zaproszenia nowych osób do
grona czytelników.
Tegoroczne
hasło wydarzenia - „Znajdźmy wspólny język” -
zainspirowało Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna do
zorganizowania imprezy bawiącej się słowotwórstwem.
Zabawę zatytułowano: „Nocne opowieści, że aż
strach”. Było więc troszkę mrocznie i bardzo zabawnie.
Korzystając z uroków wieczoru, zaproszone dzieci (uczniowie Szkoły
Podstawowej klas II – V) mogły zająć się
poszukiwaniem duchów w bibliotecznych zakamarkach, zmierzyć się
z rolą artysty w teatrzyku cieni, posłuchać opowieści
z dreszczykiem, podjąć się przygotowania prywatnej kopii
mumii, czy własnego pokojowo nastawionego pupila, jakim może
być pajączek.
Do
zabawy za pośrednictwem literackich talentów Małgorzaty Strzałkowskiej
zapraszał wszystkich Dyrektor Biblioteki – Piotr Wiśniewski.
Tego, by upiorny uśmiech nie schodził z twarzy dzieci, pilnowały
Czarownice (bibliotekarki) Ania, Agnieszka, Basia, Ewa i Ulka.
Impreza
odbyła się pod auspicjami akcji społecznej „Cała
Polska Czyta Dzieciom”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poruta
tej! Dlaczego wstydzimy się gwary?
Ostatnie
spotkanie gwarowe za nami. W piątek w Czytelni Biblioteki Głównej
– sercu naszej kampanii – rozmawialiśmy o gwarze bardziej „na
poważnie”. Przewodnikiem w tej rozmowie był Paweł J. Bąkowski, antropolog kultury,
zajmujący się m.in. kwestiami tożsamości regionalnej,
a od niedawna także Istny Rojber (vlogi Blubrane Recenzje
znajdziecie na naszym kanale YT). W błyskotliwym i erudycyjnym wystąpieniu
Paweł zajrzał pod podszewkę naszego wstydu dotyczącego
gwary. I choć w jego wykładzie znalazły się takie
terminy, jak: socjolekty, rejestry językowe, kapitał kulturowy
czy postmodernizm, to sposób podania (obejmujący również
radykalne zmiany wizerunkowe) był zabawny i lekkostrawny, nawet dla
kogoś bez humanistycznego przygotowania.
To
było - niestety - ostatnie spotkanie gwarowe w ramach kampanii.
Przed nami ostatni tydzień kampanii „Tu blubramy po naszemu!”.
Czekają nas jeszcze dwie audycje radiowe Andrzeja Malickiego (wtorek
Radio Plus po 10.30 oraz piątek Radio Gniezno ok. 11.10), kolejny
odcinek vloga Blubrane Recenzje pojawi się na YouTubie w środę
o 9:00. Odbędą się także ostatnie warsztaty gwarowe
dla dzieci i młodzieży.
Projekt
Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!”
dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach
programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zdjęcia: Anna Farman
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rozmowy
o leczniczych właściwościach żywności
To
już kolejne z comiesięcznych spotkań miłośniczek
kuchni i literatury. Ostatnie rozmowy dotyczyły tego, czy jedzenie
może i jak może pomagać przy rozmaitych dolegliwościach.
Uczestniczki dzieliły się własnymi doświadczeniami
związanymi z wyborami żywnościowymi jakimi kierują
się przy konkretnych przypadłościach. Można było
zapoznać się z bogatą ofertą poradników i książek
popularnonaukowych dotyczących diet i żywienia w chorobach,
jakie w swoich zbiorach posiada Biblioteka. Wszystko to, w doskonałej
atmosferze i doborowym towarzystwie członkiń klubu „Apetyt
na książkę”.
Za miesiąc, dokładnie 7 listopada, tematem kulinarnych
potyczek rozdyskutowanego towarzystwa będzie odporność.
Zainteresowanych zagadnieniem zapraszamy na g. 17.00 do Czytelni
Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Międzynarodowy Dzień Muzyki
w
ramach akcji Całe Gniezno Czyta Dzieciom
Jak to jest zagrać na skrzypcach? Trzymać je w dłoni i słyszeć
co wydobywa się z ich wnętrza, kiedy pociągniemy
smyczkiem po strunach. Jak powstają skrzypce? Co mają tam w
środku?
Dziś tajniki muzycznego fachu objaśniał nasz specjalny gość:
Regina Borkowska-Kędzierska. Jedyna w Gnieźnie lutniczka, ale
również skrzypaczka w Zespole Muzyki Dawnej Huskarl. Na wstępnie
poprosiliśmy panią Reginę o przeczytanie fragmentu z książki
Izabeli Klebańskiej „Jak dżdżownica Akolada o muzyce
opowiada”, potem była historia pełna pasji o zawodzie
lutnika i miłości do dawnych dźwięków. Podczas całego
spotkania słuchać było, nie tylko muzykę, ale przede
wszystkim odgłosy zdumienia i podziwu.
Dzieci uczestniczące w spotkaniu, nie kryły swojego zachwytu.
Były po prostu oczarowane.
Bardzo się z tego powodu cieszymy. Kolejne spotkania, w ramach naszego cyklu, Całe Gniezno Czyta Dzieciom, pod auspicjami akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, będą na pewno tak samo ekscytujące. Nasza lista gości, których planujemy zaprosić jest naprawdę kusząca. Jeszcze w tym miesiącu odwiedzi nas tancerka - pani Klaudia Strzelczyk.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gry
językowe w akcji
Już
wrzesień zatem czas na start naszego projektu realizowanego wraz z
Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii. To
drugi sezon projektu edukacyjnego "Weź nie marudź, weź
nie pytaj, chodź poczytaj". Pierwsze spotkanie w roku szkolnym
2019/2020 dedykowane było nie książkom, a... grom, dzięki
którym uczestniczący w spotkaniu wychowankowie mogli poruszyć
wyobraźnię i sprawdzić swoją kreatywność.
Przekonywaliśmy ich, dlaczego warto grać w np. w gry językowe.
Pokazaliśmy, że: uczą współzawodnictwa, stanowią
alternatywę dla TV, komputera i telefonu, uczą zasad
fair-play, integrują rodzinę i grupę rówieśniczą,
sprzyjają nauce przez zabawę, rozwijają logiczne myślenie,
uczą jak być dobrym strategiem i są lekarstwem na nudę.
Sporo, prawda? Gry planszowe, językowe, edukacyjne, strategiczne i
wszystkie inne, które wymagają czasem od przypadkowej grupy osób,
zasiąść przy wspólnym stole, polecamy nie tylko w chłodne,
deszczowe popołudnia. To idealny sposób na spędzanie czasu i
gimnastykę umysłu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Szneka
z glancem” czyli gwara dla najmłodszych
Żadna
prawdziwa szneka z glancem nie dorówna „smakowi” spotkań z
Elizą Piotrowską (nota
bene autorką książki „Szneka z glancem”). Są
jak najprzedniejszy wypiek – zrobione z sercem i z najlepszych składników:
z dobrej energii, talentu, wiedzy, uroku osobistego i wyjątkowego
podejścia do dzieci! Wszystkimi tymi zaletami Eliza Piotrowska –
pisarka i ilustratorka książek dla dzieci – obdarzona jest w
nadmiarze. O czym właśnie przekonali się mali uczestnicy
dzisiejszego spotkania w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
A przy okazji zrobili sobie powtórkę z gwary! Bo choć giry,
brachol i wyrko to słowa znane uczniom gnieźnieńskich
podstawówek, to już mało kto wiedział, że redyska
to rzodkiewka.
Eliza
Piotrowska przyleciała do nas prosto z …Brazylii, gdzie na co
dzień mieszka! Może dlatego na spotkaniu panował tak
radosny, karnawałowy nastrój! Były salwy śmiechu, a po
spotkaniu – grad oklasków! Dzieci - uczniowie Szkoły Podstawowej
Millenium, SP nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 9 w Gnieźnie –
też zasłużyły na oklaski, bo nie tylko całkiem
dobrze znały gwarowe słówka, ale też zadawały
Autorce wiele ciekawych i mądrych pytań. Pytały między
innymi o Ciocię Jadzię. Eliza Piotrowska jest bowiem nie tylko
autorką książek związanych z naszym regionem, ale też
wspaniałej serii o woźnej, która ma centrum dowodzenia w
szkolnej kotłowni. I która zawsze jest zadowolona i uśmiechnięta
(chyba, że akurat jest głodna).
Na
spotkanie z p. Eliza przyszła też jej zdolna fanka z Gniezna
– Zosia Wróblewska. Zainspirowana spotkaniami i twórczością
p. Elizy, sama napisała książkę „Tajemnice placu
zabaw” i po spotkaniu podarowała ją ulubionej Autorce. I tak
historia zatoczyła koło, bo Eliza Piotrowska też przed
laty miała swoją mentorkę – wspaniałą damę
literatury dziecięcej Danutę Wawiłow.
Projekt
Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!”
dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach
programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spotkanie
z mistrzem gwary gnieźnieńskiej
Zacinający deszcz i smagający wiatr to nie są sprzyjające okoliczności dla organizatorów imprez – nawet tych pod dachem. Ale nie w przypadku spotkania z prof. Włodzimierzem Bulikowskim! W piątkowy wieczór w Czytelni Biblioteki Głównej była pełna sala, ba – przepełniona! Musieliśmy dostawiać krzesła, by usiedli wszyscy, którzy przyszli posłuchać niekwestionowanego mistrza gwary gnieźnieńskiej! Pan Profesor przed laty wybrał Gniezno, a ten wybór dla Gniezna okazał się wyjątkowo cenny! Profesor Bulikowski nie tylko badał i bada swoich pacjentów, ale też język naszego fyrtla! Lata badań przyniosły namacalny plon w postaci setek felietonów i tekstów gwarowych. A także ogromnej liczby anegdot, które - jak zapewniał Pan Profesor – dotyczą autentycznych postaci z Gniezna. W rozmowie z Andrzejem Malickim vel Bolechem z Cierpiengów, profesor Bulikowski oprowadził nas po swojej osobistej historii, a zarazem też historii miasta i języka naszej Małej Ojczyzny. Była to przechadzka wyjątkowo zabawna i sentymentalna. Dowiedzieliśmy się także, że jest na co czekać – w przygotowaniu jest wydawnictwo zbierające felietony prof. Bulikowskiego! Już zacieramy ręce!
Panu Profesorowi bardzo dziękujemy za wspaniały wieczór. I za poradę prozdrowotną na sam koniec! Kto był, ten wie i …wznosi toast za gwarę i za Pana Profesora wodą z selenem!
Zdjęcia Anna Farman.
Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zdjęcia: Anna Farman
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szkolenie LABiB "Wespół-zespół"
Wiemy, że każdy dzień, kiedy drzwi naszej Biblioteki zostają zamknięte jest dotkliwą niedogodnością dla naszych czytelników. Jednak wychodzimy z przekonania, że warto inwestować w budowę zgranego i rozumiejącego się zespołu, dlatego nasze
ostatnie szkolenie "Wespół-zespół" zaliczamy do ważnych i udanych przedsięwzięć.
Przeprowadzony warsztat był nagrodą dla biblioteki za wygraną w konkursie „Re-Animuj się!”, organizowanego przez Stowarzyszenie Labib oraz
Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W ramach współzawodnictwa
należało przygotować filmik, który przekonałby
komisję do wyboru właśnie tej, a nie innej organizacji.
Naszą małą realizację znajdą Państwo na
profilu Biblioteki kanału youtube lub po kliknięciu w podany link
Warsztaty poprowadziła ambasadorka Labib Agata Warywoda.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ruszył
projekt „Rozmowy przy wspólnym stole”
Biblioteka
Publiczna Miasta Gniezna rozpoczęła realizację nowej
inicjatywy pn. „Rozmowy przy wspólnym stole”. Pierwsze spotkanie w
ramach tego projektu odbyło się w środę, 25 września
w Czytelni BPMG przy ul. Mieszka I 16. Wśród zaproszonych gości
znaleźli się: Dariusz Pilak – dyrektor Miejskiego Ośrodka
Kultury w Gnieźnie, Michał Bogacki – dyrektor Muzeum Początków
Państwa Polskiego w Gnieźnie, Łukasz Scheffs – dyrektor
Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki Urzędu Miejskiego w Gnieźnie,
Lidia Łączny – koordynator Klastra Turystycznego „Szlak
Piastowski w Wielkopolsce”, Krzysztof Gronikowski – przedstawiciel
Lokalnej organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”, Jarosław
Mikołajczyk – animator kultury, dziennikarz i publicysta, Rafał
Wichniewicz – dziennikarz i regionalista. Gospodarzem spotkania był
dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Piotr Wiśniewski, zaś
nad przebiegiem dialogu czuwali Paweł Bąkowski – animator
kultury i prezes stowarzyszenia „Ośla Ławka” oraz Tomasz
Ławniczak – kustosz BPMG.
Pierwsze spotkanie cyklu w BPMG odbyło się pod hasłem „Miasto
Królów czy Trzech Kultur?”. Dialog, w którym uczestniczyli zaproszeni
goście opierał się na refleksji nad strategią
kreowania wizerunku Gniezna, zastanawiano się nad rolą mieszkańców
naszego miasta w tej strategii. Goście zastanawiali się czy
Gniezno jest głównie kolebką polskiej państwowości,
stolicą państwa pierwszych Piastów czy również nowożytnym
Miastem Trzech Kultur – symbolem wielokulturowego współżycia
kultury niemieckiej, żydowskiej i polskiej. Dialog dotyczył również
roli gwary gnieźnieńskiej w życiu lokalnej społeczności.
Projekt
„Rozmowy przy wspólnym stole” jest realizowany w ramach programu
Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków
Funduszu Obywatelskiego zarządzanego przez Fundację dla Polski.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Książka
z zaleceniem wielokrotnego czytania
Jeśli
oddać się statystycznym obliczeniom, to Klub Dyskusji o Książce
spotkał się na literackiej rozmowie po raz sto czwarty. Po
raz drugi tematem czytelniczego spotkania była publikacja autorstwa
Mariusza Szczygła. Pierwsza – „Zrób sobie raj” – gościła
na klubowym stoliku w lutym 2011 roku, czyli 8 lat wcześniej.
Kolejna właśnie za nami. Mowa o „Nie ma” i trzeba przyznać,
że był to oczekiwany i przyjemny powrót do reportażysty
po latach.
W
czasie wieczornej dyskusji poświęconej „Nie ma”
wielokrotnie wychodziliśmy poza ramy tematyczne zakreślone
przez Szczygła. Odnosiliśmy historie przez niego opowiedziane
do naszych doświadczeń, wspomnień, szukaliśmy
analogii i podobieństw. Nie udało się porozmawiać o
wszystkich reportażach zamieszczonych w książce, na to
zdecydowanie nie wystarczyłby jeden wieczór. Wspólna rozmowa
pozwoliła za to odkryć wielość warstw, z jakich składają
się zamieszczone w publikacji historie. Uznaliśmy, że „Nie
ma” to książka, po którą po prostu trzeba sięgnąć
wielokrotnie, dając sobie szansę odkrycia jej wieloaspektowości.
Nie obyło się bez mniej przychylnych komentarzy, nawet Mariusz
Szczygieł nie może liczyć na bezkrytycyzm członków
KDoK – niezwykle czujnych i wymagających, jak się okazuje,
czytelników.
Książkę
gorąco polecamy – to wspaniały kawałek literatury.
Prowadzi nie tyle po bezdrożach tego, czego brak, tego, czego nie
ma, ile po krajobrazach, w których „braki” stanowią punkt wyjścia
do nowych określeń, odkryć.
Tak się złożyło, że kolejny książkowy temat również będzie reportażem. Zapraszamy do lektury publikacji Witolda Szabłowskiego „Tańczące niedźwiedzie” i wizyty na spotkaniu Klubie 22 października (we wtorek) o godz. 18.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Apetyczne”
dyskusje
Niesłabnącym
zainteresowaniem cieszy się klub miłośników książek
i kulinariów „Apetyt na książkę” działający
przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Na wrześniowym spotkaniu
można było skorzystać z porad zaproszonej dietetyczki -
pani Karoliny Pawełczak.
Apetyczny
miting rozpoczął się od ujawnienia skrupulatnie
przepisywanej przez uczestniczki, receptury na wyśmienite ciasto. Częstowano
się i samym wypiekiem, należało bowiem przetestować
jego jakość. W sam raz przed dietetycznymi wskazówkami żywieniowymi,
jakich chwilę później wysłuchano. Potem posypały się
pytania: o zdrowe tłuszcze, sławę oleju kokosowego, ilość
cukru w niektórych produktach spożywczych, czy częstotliwość
posiłków w ciągu dnia. Temperatura dyskusji, mimo chłodniejszej
wrześniowej aury, tylko rosła. Na uczestniczki obdarowano
czasopismem, w którym będą mogły poczytać o zdrowych
praktykach żywieniowych.
Klub „Apetyt na książkę” zachęca wszystkich zainteresowanych tematyką zdrowotnych właściwości pokarmów do wizyty na kolejnym spotkaniu 3 października o godz. 17.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Centrum
gwarowej aktywności w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna
To
już kolejne spotkanie autorskie poświęcone gwarze, jakie od
początku września, co piątek, przygotowuje Biblioteka
Publiczna Miasta Gniezna. Dotychczas gośćmi wieczornych zejść
byli profesor Eliza Grzelak i Juliusz Kubel.
W
ubiegły piątek Czytelnia Biblioteki Głównej przy ul.
Mieszka I 16 ponownie rozbrzmiewała gromkim śmiechem. Gromkie były
też oklaski, jakie tego wieczoru wielokrotnie otrzymał Wuja
Czechu, czyli Marek Szymański. Pan Marek czytał swoje teksty w
gwarze wielkopolskiej oraz własne przekłady znanych utworów na
gwarę, m.in. Tuwima i Brzechwy. Tak brzmi początek znanego
rytmicznego wierszyka:
„Stoi
na stacji wielgachno bana,
Cało
w oliwie jest opypłana”.
To
oczywiście Lokomotywa, tyle że po poznańsku. Marek Szymański
od dobrych kilku lat propaguje gwarę poznańską - między
innymi na swoim blogu. Wydał też dwie książki „W
antrejce na ryczce” i „Dej mi szpycnońć na Twom giyre”.
Okazuje się, że miłość do gwary jest ściśle
skorelowana z talentami gawędziarskimi. Wszyscy nasi goście
fantastycznie opowiadają o gwarze – zabawnie i ze szwungiem! A
efekty – widać na zdjęciach!
Na
koniec Wuja Czechu został przepytany przez naszego lokalnego Szczuna
z Kareji, czyli Jarosława Mikołajczyka. Pytania dotyczyły
m.in. przyszłości gwary. I tu Marek Szymański niestety nie
miał wesołych prognoz. Choć w ostatnich latach można mówić
o modzie na gwarę, to – jak się wyraził – „każdemu
umierającemu przed śmiercią chwilowo się polepsza”.
My chcemy wierzyć, że za wcześnie jeszcze na łabędzi
śpiew gwary. I że także takie spotkania polepszają
kondycję „blubrania”.
I
już zapraszamy na następny piątek. 27.09 o godz. 18.00 będziemy
gościć kolejnego wspaniałego propagatora gwarowych tematów
– profesora Włodzimierza Bulikowskiego.
Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zdjęcia: Anna Farman
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MAGIA CZYTANIA Z BIBLIOTEKĄ
w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom
Kto powiedział, że czytanie jest nudne?! To nieprawda! Dzieci na początku swojej przygody z czytaniem mają kłopot ze skupieniem uwagi na dłużej niż kilka minut, dlatego my jako dorośli musimy podawać z jednej strony dobre przykłady literackie, a z drugiej pokazać, że książki interaktywne mogą być ciekawsze niż gry komputerowe.
W zakamarkach Starego Ratusza można było poczytać książki... nosem - „Książka pachnąca czekoladą”, rękoma.... „Czarna książka kolorów”, wykonać polecenia z pozycji „Naciśnij mnie”.... Wszystkie księgi, przywędrowały z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, aby bawić się z dziećmi.
Przerwy między czytaniem były wypełnione zabawami literackimi przygotowanymi przez Annę Grygiel i Ewę Jaworską, koordynatora akcji CPCD i słuchaniem audiobooków.
Spotkania odbyły się w ramach cyklu „Posłuchajcie” organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Starym Ratuszu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wakacyjne odkrycia czytelnicze podczas spotkania
Klubu "Trzy kwadranse z książką"
Wakacyjnymi wrażeniami z czytelniczych odkryć podzieliły się uczestniczki
wrześniowego spotkania Klubu "Trzy kwadranse z książką".
Z uwagi na odmienne gusta literackie, dyskusji towarzyszyła prawdziwa pasja i
podekscytowanie. Wymianie poglądów nie było końca. Podobnie jak
propozycią tytułów godnych poznania.
Jeden z nich "Caryca Katarzyna i król Stanisław" autorstwa Iwony Kienzler będzie tematem następnego spotkania. Zapraszamy zatem do wspólnej rozmowy poświęconej książce 30 października do Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16 na godz. 16.00.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przywracanie
pamięci – wystawa pasteli Igora Kopy
Tak
naprawdę nie warto rezygnować z marzeń. Czasem nawet, gdy
się z nich zrezygnuje, wracają aby o sobie przypomnieć. To
historia młodego plastyka Igora Kopy, który właśnie
otworzył wystawę swoich prac w Bibliotece Publicznej Miasta
Gniezna. Gdy po liceum plastycznym nauczyciel rysunku odradził młodemu
uczniowi dalsze artystyczne działania, ten posłuchał i
wybrał studia niezwiązane ze sztuką. Z pasją zwykle
nie ma dyskusji. To tutaj, w Gnieźnie, w akademiku Instytutu Kultury
Europejskiej powstały wszystkie prace, które znalazły się
na prezentowanej wystawie "Granice zapomnienia".
Biblioteka
Publiczna Miasta Gniezna podkreśla rolę instytucji kultury, które
powinny wspierać młodych artystów dając im szansę
pokazania swojej pracy, talentu. To doskonała motywacja dla tych, którzy
nie poprzestają na marzeniach. Motor, który może pomóc wcielić
idee w czyny.
Prace
Igora Kopy to połączenie zamiłowania do historii współczesnej
i pasteli. Autor na dziewiętnastu kartonach przedstawił inspirujące,
poruszające i ważne - dla siebie - momenty z historii Polski i
świata. Podczas wernisażu jego uczestnicy mieli okazję
ruszyć spacerem tych artystycznych inspiracji. Przewodnik i autor w
jednej roli objaśniał cel i znaczenie poszczególnych prac.
Wystawę
można oglądać do połowy października bieżącego
roku.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Kropka to tylko początek
- spotkania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom
Czasem wystarczy.... kropka i zaczynają dziać się cuda. Tak jak w trakcie zajęć dla dzieci przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki – święta zainspirowanego książką “Kropka” Petera H. Reynoldsa. Bohaterka świata matematyki, animacji i sztuki, bliska przyjaciółka słynnego „i”, czyli sławna „Kropka” zachęciła dzieci do uruchomienia wyobraźni i pokazania swoich zdolności. Okazało się, że Kropka zamienia się w szkło powiększające, przez które można obserwować owady, czy tropikalną wyspę, a nawet, (uwaga!) w oko dinozaura. Tak, zdecydowanie kropka może być początkiem wielu fantastycznych rzeczy.
Bajka
przypomniała dzieciom, że każdy ma jakiś talent, który
trzeba po prostu umieć w sobie odkryć. Potem trzeba nad nim pracować,
rozwijać i... zaskoczyć świat!
Nasze czytelnicze zajęcia, przygotowane przez
bibliotekarki z Wypożyczalni dla Dzieci, Filii nr 2 i 9, odbyły się
w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spotkania gwarowe w Czytelni Biblioteki Głównej
w roli gościa - Juliusz Kubel
„Taka nowa tradycja” – czyli nasze piątkowe spotkania gwarowe w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16. Co piątek, na tle plakatów Inspirowanych gwarą, na naszym kolorowym krześle zasiada inny gość. Ale za każdym razem jest tak samo fantastyczna atmosfera! Juliusz Kubel – wielka postać gwary poznańskiej – podbił serca mieszkańców Gniezna. Nie tylko rozłożył dialekt wielkopolski na czynniki pierwsze, ale zrobił to z ogromnym wdziękiem i poczuciem humoru. Mogliśmy posłuchać mnóstwa opowieści, anegdot, pośmiać się do łez z żartów z gwary i …z poznaniaków. Próbowaliśmy też swoich sił w tłumaczeniu tekstów literackich na gwarę oraz zostaliśmy zaprzysiężonymi mieszkańcami Pyrlandii. Juliuszowi Kublowi dziękujemy za wspaniały wieczór ze Starym Marychem, Helą, Księciem Szarankiem i pyrami w każdej – gotowanej i smażonej – postaci! Wyczekujemy z niecierpliwością „Kubusia Puchatka” w tłumaczeniu na gwarę poznańską – ma się pojawić w listopadzie!
Wieczór miał też swój podniosły moment, bo doszło do spotkania na szczycie – znawca gwary gnieźnieńskiej prof. Włodzimierz Bulikowski podarował swoją książkę „Bądźma ludźmi, szak!” znawcy gwary poznańskiej!
A za poprowadzenie spotkania dziękujemy Istnemu Rojbrowi, czyli Paweł J. Bąkowski!
I już zapraszamy na kolejny piątek. 20.09 też gość z Poznania – Marek Szymański, popularyzator gwary poznańskiej i m.in. autor felietonów „Wuja
Czechu”.
Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna "Tu blubramy po naszemu!" dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2019".
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zdjęcia: Anna Farman
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wracamy do "naszych" seniorów
Po wakacjach wznawiamy nasze odwiedziny w Domach Opieki. Nasi bibliotekarze objęli swoją uwagą dwa ośrodki: Dom Seniora „Jesienny Azyl” i DPS im. Małżonków Terakowskich. Nasze wizyty zaplanowaliśmy raz w tygodniu. Będziemy czytać seniorom lokalną prasę, krótkie opowiadania, tomiki poezji, czy powieści w odcinkach. Wszystko to, co spotka się z zainteresowaniem i przychylnością naszych słuchaczy. Chętnie zaproponujemy też książki zgromadzone w księgozbiorze naszej książnicy, które polecamy.
Czeka nas wiele ciepłych spotkań z osobami, które tęsknią za rozmową, uwagą, zrozumieniem i jak się okazuję literaturą.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warsztaty gwarowe dla przedszkoli "Pyry w tytce"
Dla niektórych „bez pyrów” nie ma obiadu. Niezależnie jednak od kulinarnych upodobań, pyry są obowiązkowe – w gwarze wielkopolskiej! I dlatego nasze warsztaty gwarowe dla dzieci przedszkolnych - „Pyry w tytce” - mają tę pyszną bulwę w nazwie. Dziś odbyły się pierwsze warsztaty z tego cyklu – na kolejne można się jeszcze zapisywać! Zapraszamy grupy przedszkolne do Filii nr 2 gnieźnieńskiej biblioteki przy ul. Staszica 12a. Zapisy pod numerem 61 426 40 54.
Na pierwsze
warsztaty przybyły maluchy z Przedszkola nr 8 w Gnieźnie. Zajęcia – z pyrą w roli głównej – przygotowała i poprowadziła kierownik Filii nr 2 BPMG Ewa Jaworska. To było wyjątkowo „smakowite” połączenie dobrej zabawy z nauką podstaw gwary. A jak nauczyć dzieci podstawowych słów w gwarze? Najlepiej poprzez czytanie, gry i zabawę. Zajęcia dla dzieci oparte są na książkach „Heksa na hulajpecie czyli fraszki z naszego fyrtla” Rafał Rosoła i „Szneka z glancem” Elizy Piotrowskiej. Skutecznie pobudzają wyobraźnię językową dzieci i uczą świadomego korzystania z bogactwa gwary gnieźnieńskiej.
Zatem, przedszkola zapisujcie się – 61 426 40 54. Niech maluchy blubrają po naszemu!
Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szkolenie z "blubrania" dla branży gastronomicznej i hotelrskiej
Wiaruchna, co to się działo na warsztatach gwarowych w ramach akcji certyfikacyjnej „Tu blubramy po naszemu” w naszej odnowionej Czytelni! Kilkanaście osób reprezentujących gnieźnieńskie restauracje, hotele, puby i kawiarnie blubrało, aż miło! A wszystko pod dyktando instruktorów ds. gwary gnieźnieńskiej. To były potrójne korepetycje z gwary – intensywne i … zabawne, jak sami widzicie! Już niedługo poznacie miejsca na turystycznej mapie Gniezna, które mogą poszczycić się „stemplem lokalności”, czyli certyfikatem „Tu blubramy po
naszemu!”.
Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zdjęcia: Anna Farman
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Narodowe
Czytanie – miejsce, które łączy
Mało
rzeczy łączy wszystkich, bez względu na wiek, charakter,
poglądy polityczne, czy nawet niepełnosprawność. Książki
potrafią. Potrafią gromadzić wokół siebie ludzi nie
stawiając ograniczeń, nie dzieląc. Doskonale było to
widać podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Gnieźnie.
Organizatorzy (Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu filia w Gnieźnie,
Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium, Biblioteka
Publiczna Miasta Gniezna, Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski, Largo
Centrum Aktywności Społecznej, Urząd Miasta Gniezna,
Starostwo Powiatowe w Gnieźnie) spośród ośmiu
proponowanych na to wydarzenie nowel, wybrali „Katarynkę” Bolesława
Prusa. Motyw niewidomej dziewczynki, bohaterki utworu, został
wykorzystany do włączenia we wspólne czytanie także osoby
z niepełnosprawnościami. Czytano za pomocą języka Braille'a,
jeden fragment został też przedstawiony za pomoc języka
migowego. Uczestnikom zaproponowano także wysłuchanie utworów
muzycznych z zasłoniętymi oczami aby mogli wyobrazić sobie
jak muzykę słyszą niewidomi. Przepaski uszyli podopieczni
Centrum Aktywności Largo. Niepełnosprawności poświęcono
także krótki wykład dr Pauliny Gołaski o odbiorze sztuki u
osób niepełnosprawnych.
Udało
się przeczytać całą nowele. W tym roku chętnych
do czytania było nawet więcej jak przygotowanych fragmentów.
Akcję zainaugurował aktor teatru Michał Frydrych, przy wejściu
do Starego Ratusza, gdzie kontynuowano wydarzenie. Swojego głosu i
talentu interpretacyjnego użyczyli m. in.: senator Robert Gaweł,
posłanka Paulina Hennig-Kloska, poseł Paweł Arnt, Prezydent
Miasta Gniezna Tomasz Budasz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury
Dariusz Pilak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Piotr Wiśniewski,
przedstawiciele szkół (SP z Fałkowa, I LO, SP nr 6, II LO),
harcerze, reprezentant Klubu Foto 50 +.
Na
koniec można było przybić okolicznościową pieczątkę
Narodowego Czytania na widokówce z XIX wiecznym Gnieznem przygotowanej
przez Informację Turystyczną Szlak Piastowski.
W
wydarzenie włączyło się wiele podmiotów i organizacji,
ich wspólny wysiłek okazał się wspaniałym przedsięwzięciem.
To dobra praktyka na przyszłe Narodowe Czytania.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Autor
zdjęć:
Andrzej Tonicki
Klub FOTO 50+
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zainaugurowaliśmy cykl spotkań autorskich poświęconych gwarze
To był kapitalny wieczór z gwarą i przede wszystkim – z prof. Elizą Grzelak. Była sala pełna słuchaczy i opowieść pełna anegdot. A także solidna porcja wiedzy z zakresu dialektologii. Pani Profesor opowiadała między innymi o tym, że dialekt wielkopolski jest „najpoprawniejszy”, dlaczego tylko u nas używamy „garnyszków” i co słychać, gdy przemówi …Lech Wałęsa. Bawiliśmy się setnie słuchając opowieści o badaniach terenowych nad gwarą, jakie we wsi Obora prowadziła profesor Grzelak studentką będąc. I choć gwara gnieźnieńska nie jest w najlepszej kondycji – coraz mniej osób ją zna i czynnie jej używa – to na tym spotkaniu zupełnie nie było tego czuć. Tzn. słychać!Spotkaniem z prof. Grzelak zainaugurowaliśmy cykl spotkań gwarowych w ramach kampanii społecznej "Tu blubramy po naszemu!". Za tydzień w piątek o godz. 18:00 będziemy gościć Juliusza Kubla - znawcę gwary poznańskiej i inicjatora powstania Pomnika Starego Marycha. Porozmawiamy – między innymi - o gwarze gnieźnieńskiej z perspektywy ...tych ok. 50 km, jakie dzieli Gniezno od Poznania. Zapraszamy!
Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych
2019”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Otwieramy
się!
Poniedziałkowy wieczór, zaraz na początku września to
dobry moment na inauguracje. Dla nas na pewno. Naszą wyremontowaną
właśnie czytelnię otwarliśmy razem z zaproszonymi
przyjaciółmi, kolegami i koleżankami po fachu i zawsze
wspierającym nas środowiskiem kultury. Jak podkreślał
Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Piotr Wiśniewski
stworzyliśmy przestrzeń w centrum miasta, która pozwoli
prowadzić warsztaty, spotkania autorskie, wieczorki filmowe czy
nawet wystawy, czyli animować słowo pisane na kilku płaszczyznach
i na rożne sposoby. Inicjatywa "Laboratorium słowa"
ma być nie tylko przestrzenią działań samej
Biblioteki, chcemy aby była ona skierowana "na zewnątrz",
aby angażowała osoby, które jako niezależni animatorzy i
twórcy kultury zechcą z nami na tym polu współpracować.
Otwarcie
Czytelni to także nowa identyfikacja graficzna Biblioteki.
Zaczynamy od logo. W planach mamy znacznie więcej. Od nowej strony
internetowej, przez oznakowanie placówek, umieszczenie czytelnego
systemu oznakowania wewnątrz budynków, aż po tablice
kierunkowe.
Czytelnia
staje się obecnie sercem działań kampanii społecznej
"Tu blubramy po naszemu!". Ten wieczór rozpoczął
projekt. Zaczęliśmy wyjątkowo, od wystawy "Inspirowane
gwarą". Dwóch zdolnych grafików: Maciej Polus i Izydor Zimny
stworzyło prace zainspirowane gwarowym tematem. Przed nami
spotkania autorskie, audycje radiowe, vlogi, zajęcia warsztatowe.
Mamy zamiar także włączyć gnieźnieńską
turystykę w akcję promowania gwary. Chcemy, by hotele czy
restauracje stały się nieoficjalnymi ambasadorami gwary (po
odpowiednim przeszkoleniu)tak, aby turyści wiedzieli gdzie mogą
spodziewać się lokalnego kolorytu w czasie posiłku.
Czytelnię
udało się wyremontować dzięki pomocy firmy Verallia
Polska Sp. z o.o. , napoje zasponsorował sklep spożywczy
"Jagoda SAM".
Tyle
w kwestii oficjalnych form przekazu. Nieoficjalnie – to było
sympatyczne spotkanie. Dziękujemy, że byliście tam z nami.
Liczymy, że uda się wspólnie stworzyć wiele wspaniałych
inicjatyw, które wyrosną z inicjatywy "Laboratorium słowa".
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zdjęcia: Anna Farman
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podsumowanie lata z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna
To było lato, które obfitowało w wydarzenia. Lato, w którym debiutowaliśmy w nowych rolach i eksplorowaliśmy nowe rodzaje swojej bibliotecznej aktywności. Lato wypełnione propozycjami z naszej strony, które zyskały Państwa uznanie. Otrzymaliśmy wiele wyrazów wsparcia, aprobaty i podziwu. Dziękujemy za nie i Państwa obecność na wydarzeniach, które organizowaliśmy.
Tak jak obiecywaliśmy, staraliśmy się być tam, gdzie wypoczywają nasi czytelnicy. Dzieci zaprosiliśmy do skorzystania z warsztatów czytelniczych przygotowanych przez naszych bibliotekarzy. W zacisznym i zacienionym miejscu, jakim jest Latarnia na Wenei, można było przez całe lato słuchać literackich opowieści i tworzyć własne plastyczne dzieła czerpiące inspiracje z książek. Kilka warsztatów poprowadziła autorka wspaniałych książek dla dzieci Pani Agnieszka Gadzińska, z którą również można było porozmawiać na spotkaniu autorskim. Tam też odbył się szereg spotkań autorskich znanych polskich twórców; od poetki Ilony Witkowskiej, przez pisarzy Jakuba Ćwieka, Ryszarda Ćwirleja, Sylwię Chutnik czy blogerkę Katarzynę Wągrowską. Można śmiało rzec, że była to nie lada gratka dla fanów literackiej twórczości. Te wydarzenia odbyły się dzięki Stowarzyszeniu Ośla Ławka, które ugościło nas na terenie Latarni i współrealizowało spotkania.
Pojawiliśmy się także na skorzęcińskiej plaży. Zaproszeni tam przez Radio Plus opowiadaliśmy radiosłuchaczom o czytelniczych propozycjach na wakacje i o tym jak czytać, na przykład, w trakcie wakacyjnych podróży. Dla odpoczywających nad wodą mieliśmy kosz pełen literackich zagadek i książki: do oglądania, czytania, a nawet wąchania. Pokazywaliśmy, czytaliśmy i bawiliśmy wszystkich, którzy zdecydowali się nas poznać.
Włączyliśmy się we wspólne święto miasta, jakim jest "Koronacja Królewska" i przygotowaliśmy tam kilka plastyczno-ruchowych aktywności. A w ramach "Królewskiego Festiwalu Artystycznego" zadebiutowaliśmy z I Piknikiem Czytelniczym. Nasze organizatorskie apetyty popsuł deszcz. Jednak pokazaliśmy się z dobrej strony i w przyszłym roku na pewno nic nie przeszkodzi nam w wyczarowaniu dobrej zabawy dla Gnieźnian.
To nie wszystko, bo przecież przez całe lato pracowaliśmy z naszymi czytelnikami także na miejscu, w naszych placówkach. Tak jak w Filii nr 2, gdzie bibliotekarki przygotowały szereg propozycji, takich jak: Strefa Czytania, Galeria na sznurku, Planszoteka, konkursy i zabawy związane z kalendarzem świąt nietypowych np. „Książka na cztery łapy i ogon”, z okazji Dnia Psa, „Pocałuj żabę” z okazji "Święta Żaby", które zaangażowały całe rodziny a jednocześnie pozwoliły na popularyzację książek związanych z danym wydarzeniem.
Jakby nie patrzeć, to było naprawdę udane lato, zarówno dla nas, jak i dla naszych czytelników. I możemy tylko dodać, że tegoroczna jesień w Bibliotece rysuje się przynajmniej tak samo wspaniale.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Inauguracja projektu Instytutu Książki "Mała książka - wielki człowiek"
Za nami spotkanie inaugurujące projekt „Mała książka – wielki człowiek”. Zaprosiliśmy naszych partnerów przedsięwzięcia, dyrektorów i przedstawicieli przedszkoli z Gniezna i okolic, aby opowiedzieć im o jego założeniach i zaprosić do ścisłej współpracy. To chyba najskuteczniejszy sposób dotarcia do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców, aby przekazać im bardzo ważną informację – książki są istotnym elementem rozwoju. Chcemy zdążyć przed tabletem, komórką, telewizorem – chcemy dać najmłodszym szansę dzieciństwa z literaturą. Cieszymy się, że możemy liczyć na wsparcie instytucji tak doświadczonych na polu działalności wychowawczej. Na nasze zaproszenie odpowiedziały wszystkie gnieźnieńskie placówki publiczne, a także ośrodki niepubliczne. Razem możemy więcej, a o tym że warto, wspominać nie trzeba.
|
Ogólnopolska kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowana przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami publicznymi. |
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wakacje z autorem: Agnieszka Gadzińska
Lato
powoli się kończy, ale było tak intensywne i pełne
wydarzeń, że będziemy mieli co wspominać przez długie
jesienne wieczory. „Co” wspominać i „kogo” wspominać -
spory kawałek lata spędziliśmy bowiem z Agnieszką
Gadzińską - ulubioną pisarką młodych czytelników.
Na naszej zaprzyjaźnionej
Latarni na Wenei odbył się cykl warsztatów z p. Agnieszką:
„Strrrasznie fajne lato”; „Humor i magia w plecaku” oraz „Zwierzaki
w książkach”. Nawet nie pytajcie, co się tam działo!
Długo by wymieniać! Już lepiej przejrzyjcie naszą
letnią galerię zdjęć! Wszystkim małym i większym
uczestnikom warsztatów dziękujemy. Podobnie jak nieocenionej i
charyzmatycznej pani Agnieszce – za wszystkie zabawy, pomysły i
opowieści (brzuchy jeszcze nas bolą od śmiechu!).
Oprócz
warsztatów, odbyło się również spotkanie autorskie z
autorką „Matyldy i Skloty”. Miało ono kameralny charakter
(a winowajcą była - cóż - pogoda). Pani Agnieszka
opowiadała o drodze, jaką musi pokonać autor(-ka), by
wydać książkę. Od samego pomysłu do …spotkań
autorskich już po publikacji. Było dużo śmiechu, gdy
słuchaliśmy o prawdziwych wydarzeniach z życia autorki.
Zresztą wiele z nich stało się tworzywem literackim i
trafiło na strony jej książek! Pisarz
musi też się dobrze przygotować do pisania i sprawdzić
choćby… jak zepsuć pralkę, by „buczała? Także
pisanie książek dla dzieci to nie bułka z masłem!
Pamiętajcie,
wszystkie książki autorstwa p. Gadzińskiej są dostępne
w naszej bibliotece!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zdjęcia: Angelika Stachowiak, Bartosz Gadziński
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I
Piknik Czytelniczy - to była wspaniała impreza
Za
nami nasz I Piknik Czytelniczy. Możemy powiedzieć, że było
to naprawdę ekscytujące doświadczenie. Wspaniali uczestnicy,
uśmiechy, dużo pozytywnej energii i serdeczne spotkania z
naszymi czytelnikami, no i niestety deszcz, tak właśnie zapamiętamy
to wydarzenie.
Przygotowaliśmy
sporo atrakcji i cieszyliśmy się, że zyskały uznanie wśród
odwiedzających nas osób. Nasze kluby - prezentując się -
zapraszały do rozmaitych aktywności. Od zagadek literackich
proponowanych przez członkinie klubu „Trzy kwadranse z książką”,
przez pozycje książkowe nakłaniające do wyrobienia
zdrowych nawyków żywieniowych klubu „Apetyt na książkę”,
aż po propozycję włączenia się w akcję społeczną
Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”. Można było
w niej przygotować listowną wiadomość dla dowolnej
osoby posiłkując się twórczością wieszcza. W „STREFIE
CZYTANIA” przygotowaliśmy książki, które mogły
umilić chwile odpoczynku na leżaku. Dla małych miłośników
książek przygotowaliśmy prawdziwą
atrakcję - czytanie wraz z animowaniem tekstu. Były warsztaty i
zabawy dla dzieci „CZY TU, CZY TAM – CZYTAM! realizowane pod
patronatem akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, a także
strefa Smerfów, w której można było ruszyć tropem małych
bohaterów kreskówki i przygotować np. „smerfny domek”. Dla miłośników
atrakcji sportowych były piłkarzyki, mini golf, czy koszykówka.
Szczególnym
momentem w trakcie Pikniku było wręczenie Medalu Koronacyjnego,
naszej koleżance z pracy, pani Elżbiecie Kamińskiej. Wyróżnienie
wręczył Prezydent Miasta Gniezna Pan Tomasz Budasz. Cieszyliśmy
się, że możemy podzielić się z naszymi
czytelnikami tak ważnym momentem.
Dzięki
pomocy i zaangażowaniu kilku instytucji, tym którzy w niedzielne
popołudnie wybrali się do Doliny Pojednania mogliśmy
zaproponować jeszcze spotkanie z prehistorią (stoisko
paleontologiczne rodziny Degórskich), malowanie twarzy, zaplatanie
warkoczy (Cechowa Szkoła Rzemieślnicza), zabawę z Panem
Kleksem, który doskonale prowadził gry podwórkowe i
zachęcał do bańkowego szaleństwa (Dobrzesiebaw.pl).
Odważni mogli skorzystać z darmowej analizy ciała przeprowadzonej przez
Klub Zdrowego Odżywiania, zapraszaliśmy także na słodki poczęstunek
(Piekarnia i Cukiernia Familijna – Fałkowo), a dzięki
pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury było gdzie usiąść.
Swoją najnowszą książkę promowała Sylwia Błach.
Mieliśmy ponad 400 nagród do rozdania dzięki hojności
firm: Altom, Velux, TropSport hurtownia sportowa, Pracownia K@M, PSB Mrówka,
Waflowóz, Firmia Karuś – Tomasz Karski.
Z
uwagi na deszcz, który nie był naszym sprzymierzeńcem, ostatnim
punktem naszego pikniku okazał się występ Iluzjonisty Amona
– Arkadiusza Wiatrowskiego.
Odwołać
niestety musieliśmy koncert zespołu Tom Bishop. Jest on przełożony
na 30 listopada, będzie częścią Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego
Gniezna „FYRTEL”.
Bardzo dziękujemy za Państwa liczną obecność, mamy nadzieję, że to nieostatni piknik organizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna.
Zdjęcia: Anna Farman
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koronacja
Królewska – wielkie święto historii miasta
Jak
co roku plac św. Wojciecha wypełnił się gwarem i
historią sprzed wieków. Tegoroczny Festiwal Kultury Słowiańskiej
„Koronacja Królewska” miał do zaoferowania moc atrakcji dla
odwiedzający w każdym wieku. Korzystając z zaproszenia
Miejskiego Ośrodka Kultury włączyliśmy się w to
wspólne święto miasta.
Ci,
którzy odwiedzili nasz warsztatowy kram na placu, mogli liczyć na własny
wianek z bibułki, zaangażować się w powstawanie "słowiańskiego
drzewka" lub przygotować projekt wzorów dla wczesnośredniowiecznych
strojów. Dla lubiących ruch i wyzwania był rzut podkową a
dla tych, którzy czuli w sobie moce twórcze - plastelina. Planowaliśmy
formowanie z niej grodu słowiańskiego jednak mali artyści
często wychodzili poza konwencję - zdecydowaliśmy nie
temperować ich kreatywności.
Jak
zwykle w przypadku spotkań z naszymi przyszłymi i obecnymi
czytelnikami – rekomendujemy się na przyszłość.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Biblioteka
na skorzęcińskiej plaży
Dzięki
zaproszeniu "Radia Plus" w piątkowe popołudnie 19
lipca pojawiliśmy się na falach radia i uwaga! ...na skorzęcińskiej
plaży. Dla radio-słuchaczy przygotowaliśmy listę
letnich czytelniczych propozycji, krótki przewodnik po tym jak czytać
na urlopie, czyli książkowe savoir-vivre dla wycieczkowicza. Dla
odpoczywających nad wodą mieliśmy kosz pełen
literackich zagadek wraz z słodkim co nieco i książki: do
oglądania, czytania, wąchania ale przede wszystkim do zabawy.
Pokazywaliśmy, czytaliśmy i bawiliśmy wszystkich, którzy
zdecydowali się nas poznać. Mamy nadzieję, że bawili
się tak samo dobrze jak my.
Zaprosiliśmy także na I Piknik Czytelniczy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Ponieważ jest to wydarzenie bez precedensu i debiutujemy w roli organizatora tak dużego przedsięwzięcia dlatego z zapałem zachęcaliśmy do skorzystania z licznych przygotowanych atrakcji w dniu 4 sierpnia od godz. 14.00 w gnieźnieńskiej Dolinie Pojednania.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak zostać mistrzem komiksu?
Co jest potrzebne, aby zostać twórcą komiksu? Odpowiadamy: kartka papieru, ołówek i fantazja. Sprawdziliśmy to podczas naszych ostatnich warsztatów „Z książką w plecaku: relaks z komiksem w tle” w zielonym zakątku „Latarni na Wenei”. Mówiliśmy o języku komiksu oraz jak rysować emocje. Uruchomienie wyobraźni zaowocowało stworzeniem własnej, nieszablonowej historii w kilku komiksowych sekwencjach. Dla wielu nieocenioną inspiracją okazała się ulubiona książka, inni postawili na oryginalność oraz własny pomysł. Dorośli mogli liczyć na prezentację klasyki komiksu np. twórczość Papcia Chmiela, czy belgijskiego TinTin’a. Race miłośniczek MANGI wzbudziły zachwyt, nie tylko prowadzących warsztaty.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Niebieskie zabawy
Chyba wszyscy pamiętają bajkę o maleńkich niebieskich istotach żyjących w zaczarowanym lesie, stworzonych przez belgijskiego rysownika komiksowego Peyo. Kogo nie bawiły wpadki Ciamajdy, dowcipy Żartownisia czy przechwałki Mądrali.
Historia Smerfów rozpoczęła się w 1958 roku wydaniem komiksów i szybko przeniesiona została na duży i mały ekran. Powstała też niezliczona ilość książek dla dzieci o przygodach Smerfów.
Światowy Dzień Smerfa obchodzony jest z okazji rocznicy urodzin Peyo, twórcy Smerfów (ur. 25.06.1928).
Z tej okazji Filia nr 9 naszej książnicy zamieniła się w zaczarowaną smerfową wioskę pełną smerfowych zabaw, piosenek i czytanych książek ze Smerfami w roli głównej. Naszymi gośćmi były dzieci z Przedszkola nr 17, które już wiedzą, że miłość, uprzejmość, uśmiech, pomoc każdemu oraz bycie oddanym przyjacielem, to cechy każdego smerfastycznego przedszkolaka.
Dziękujemy naszym gościom za bardzo smerfny dzień. La la la la la la…..
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podsumowanie działań skierowanych dla osób starszych
Przed wakacjami pora na małe podsumowanie
naszych działań skierowanych do czytelników starszych.
Nasza
oferta realizowana jest od marca tego roku i opiera się na trzech
filarach:
-
Książka na telefon - propozycja dla tych, którym
trudniej wyjść z domu.
-
Głośne czytanie w Domach Opieki Społecznej oraz Ośrodkach
Spokojnej Starości.
-
Szczególna troska w obsłudze czytelników-seniorów.
W
ramach „Książki na telefon” można założyć
bezpłatnie konto czytelnika lub będąc już wieloletnim
użytkownikiem naszej książnicy skorzystać z formy
darmowego dostarczenia książek do domu. Obecnie z naszej usługi
korzysta 20 osób. Dla niektórych z nich pośrednikami są najbliższe
osoby lub sąsiedzi, znajomi, ale są osoby, którym książki
dostarczają bibliotekarze. Naszym celem jest rozszerzenie usługi
na pozostałe rejony Gniezna (obecnie obejmuje ona dwie dzielnice
miasta - Tysiąclecie oraz Ustronie). Zainteresowanych zachęcamy
do kontaktu pod nr tel. 61 426 40 54. Prosimy również o dzielenie się
informacją na ten temat, tak aby dotarła ona do tych mieszkańców,
którzy mogli jeszcze o niej nie słyszeć.
Głośne
czytanie w Domach Opieki. Nasze działania obejmują 2 ośrodki:
Dom Spokojnej Starości „Jesienny Azyl” oraz DPS przy ul. Wrzesińskiej
w Gnieźnie. W okresie od kwietnia do czerwca odbyło się
łącznie 19 spotkań. Odwiedziny pragniemy odnowić, po
wakacyjnej przerwie, od września.
Wizyty
są cyklicznie, zaplanowane raz w tygodniu. Podczas spotkań oprócz
głośnego czytania książek i lokalnej prasy, rozmawiamy
na tematy związane z przeczytanymi tekstami, prosimy o włączenie
się do zabaw słownych, takich jak: nieskomplikowane zagadki,
rebusy. Dużym zainteresowaniem cieszą się teksty gwary gnieźnieńskiej
zamieszczone w publikacji ”Bądźma ludźmi szak!” oraz
wybrane fragmenty książki „Blubry starego Marycha”.
Literatura jest dobierana wg potrzeb, zainteresowań i indywidualnych
możliwości odbiorców.
Nasza
propozycja głośnego czytania spotyka się z bardzo
pozytywnym odzewem. Podopieczni odwiedzanych ośrodków są bardzo
zadowoleni z możliwości wysłuchania przygotowanych fragmentów.
Odwiedziny traktujemy jako rodzaj terapii czytelniczej. Jest to
najprostsza i niezwykle skuteczna metoda treningu pamięci.
Przez cały czas obejmujemy szczególną troską naszych czytelników - seniorów dbając o informację dotycząca płynności wypożyczeń na kontach czytelniczych, sprowadzanie poszukiwanych pozycji z innych placówek, do których trudno im dotrzeć samodzielnie, a także dobór literatury do indywidualnych potrzeb.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Komiks
dla dorosłych - rozmowa o „Fun Home” Alison Bechdel
Z niewyjaśnionych przyczyn część czytelniczego świata
z niejakim przymrużeniem oka podchodzi do tematu komiksów, bo
przecież komiksy są dla dzieci. Chcielibyśmy powiedzieć
– nic bardziej mylnego. Są komiksy dla dorosłych a ich treść,
przekaz, nawet forma - nijak się mają do literatury dziecięcej.
„Komiksowy”
temat pojawił się przy okazji czerwcowej propozycji czytelniczej
w Klubie Dyskusji o Książce. Bohaterką rozmowy została
książka Alison Bechdel „Fun Home: tragikomiks rodzinny”.
Pojawienie
się tytułu w 2009 r. rozpoczęło burzliwą i ważną
dyskusję na temat przedmiotowego prezentowania kobiet w literaturze i
wywołało spore zamieszanie w kulturalnym światku. Dla
autorki, komiks był rodzajem terapii. Bardzo osobistą ilustracją
rodzinnych relacji, głównie skupionych wokół ojca Bechdel. I
jak łatwo się domyślić uznanie krytyków dla komiksu,
nie miało przełożenia w uznaniu najbliższych. Zostało
potraktowane jako atak na prywatną sferę życia rodziny.
W
prowadzonej podczas spotkania dyskusji dominowały tematy związane
z wpływem rodziny na kształtowanie się charakteru jednostki,
potrzebie wsparcia i potrzebie "bycia sobą", od realizacji
której zależy nasze psychiczne zdrowie. Klubowicze rozmawiali także
na temat trudności jakie niesie za sobą bycie „innym” w
grupach rówieśniczych, pracowniczych, krewniaczych.
To
jedynie część z obszernej liczby wątków jakie
zainicjował tego wieczoru „Fun Home”.
Tytuł
zyskał czytelnicze uznanie członków Klubu Dyskusji o Książce
i za ich pośrednictwem możemy polecić go Państwu.
Zapowiadając powakacyjne wrześniowe spotkanie Klubu polecamy
zapoznać się z najnowszą książką Mariusza
Szczygła „Nie ma”, która będzie tematem rozmowy.
Na
czas wakacji zostawiamy Państwa z życzeniami skutecznych działań
skierowanych ku odprężaniu i relaksowi a także przygód z
literaturą w tle.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wystawa „W krainie fauny i flory”
dla miłośników natury i fotografii
Właśnie otwarta wystawa Klubu Foto 50+ pt.: „W krainie fauny
i flory cz. 1” zaprasza do zachwytów jakie wywołuje obserwacja
przyrody. Pierwszą inspiracją do jej powstania było, jak
opowiadała podczas wernisażu prezes Klubu - Aleksandra
Przybylska zamiłowanie do fotografowania kwiatów jednej z
klubowiczek. Idąc tropem flory, siłą rzeczy wśród
zdjęć zgromadzonych przez fotografików znalazły się
i zwierzęta. Chcąc okiem aparatu uchwycić wonny kwiatek
trudno czasem nie sfotografować motyla, czy pszczoły. Tak
powstał pomysł na wystawę, która doskonale komponuje się
z nadchodzącym okresem urlopów. Członkowie Klubu to również
podróżnicy, dzięki temu obecna ekspozycja to pierwsza część
z zaplanowanej już prezentacji. Znalazły się na niej
polskie rośliny i zwierzęta. Na jej kolejną odsłonę
zapraszamy jesienią a wtedy na zdjęciach pojawią się
przykłady fauny i flory z całego świata. Autorzy
prezentowanych zdjęć to : Danuta Burchardt, Elżbieta
Filipiak-Fekner, Dariusz Kozłowski, Anna Lis, Aleksandra Przybylska,
Marzana Szkopek, Andrzej Tonicki, Bronisław Wolnowski i Marian
Zieliński.
Ekspozycję można będzie podziwiać do końca lata
w holu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Fili nr 2 przy ul. Staszica
12a. Pragniemy jednocześnie zanotować, że jest to już
siódmy rok wspólnej działalności Klubu Foto 50+ i Biblioteki.
Wszystkich odwiedzających wystawę zapraszamy do interaktywnej
zabawy czytelniczej. Prezentowane zdjęcia, mogą być
inspiracją do poszukiwań skojarzeń literackich. Jeśli
po zapoznaniu się z fotografiami jakaś praca przywoła Państwu
na myśl bohatera, tytuł,
miejsce, czy może jeszcze inny „książkowy” motyw
prosimy podzielić się z nami swoim odkryciem. Specjalnie
przygotowane miejsce czeka na „beletrystycznych detektywów”.
Gościom dziękujemy za obecność i uświetnienie
uroczystości.
Autor
zdjęć:
Andrzej Tonicki
Klub FOTO 50+
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podróż
w stronę nowej drogi życia
W ubiegłym tygodniu można było wziąć udział w kolejnym z comiesięcznych spotkań Klubu „Trzy kwadranse z książką”. Tym razem uczestniczki rozmawiały na temat książki Sue Monk Kidd
„Podróże z owocem granatu”.
|
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Mały”
debiut literacki
Czujemy
się wydarzenia za pojawienie się kolejnej autorki na polskiej
scenie literackiej.
Gościem dzisiejszego spotkania w Bibliotece była Zosia Wróblewska.
Jeśli jesteście ciekawi jak rodzi się literacki talent możemy
opowiedzieć, jak to było w przypadku bohaterki naszego spotkania.
Zaczęło się zupełnie prozaicznie od wizyt w bibliotece.
Miłością do książek Zosię zaraziła
mama, to ona zadbała o zaprzyjaźnienie się z bibliotecznymi
regałami pełnymi książek i częste wizyty w książnicy.
Tak powstał zaczyn, który zamienił się w twórcze działanie,
czyli napisanie książki „Tajemnica placu zabaw”.
Podczas
spotkania z publicznością młoda autorka opowiadała o
książkach, które uwielbia i tym co skłoniło ją
do napisania utworu, a także o pracy nad nim. Pojawiła się
plejada bohaterów literatury dziecięcej od „Cioci Jadzi”, przez
Anię i Jacka z „Magicznego Domku na Drzewie”, po Maję i
Lassego z serii „Biuro Detektywistyczne”- ta ostatnia dwójka to bezpośrednia
inspiracja książki "Tajemnica placu zabaw”, stanowiąca
niejako jej kontynuację.
W
tym roku Zosia wraz z mamą oraz z siostrą zostały w szczególny
sposób wyróżnione przez Bibliotekę za swoje czytelnicze
oddanie. Ich postacie w kadrze fotograficznym Anny Farman zagościły
na wystawie fotograficznej „Światłoczułe słowa”.
Jako beneficjentki akcji „Cała Polska czyta dzieciom” są
wspaniałym przykładem na to, że „czytanie działa!”
Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy, jesteśmy ich pewni.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za nami właśnie pierwsze czytelnicze spotkanie we wspaniałym miejscu jakim jest "Latarnia na Wenei". Dzięki uprzejmości członków Stowarzyszenia Ośla Ławka będziemy tam gościć przez całe lato. Zapraszamy na spotkania z autorami i warsztaty czytelnicze dla dzieci.
Bohaterką sobotniego spotkania była „Książka z dziurą” Herve Tulleta. Można było zabawić się w kreatywnego twórcę i zaprojektować jedną ze stron książki. Natura sprzyjała wypoczynkowi oraz kreatywności więc było niezwykle przyjemnie i pracowicie. Nasza „biblioteczna drużyna” pokazała najmłodszym jak wspaniałe może być czytanie książek i zabawa z literaturą.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Apetyt rośnie razem z klubem!
Nie wiemy jeszcze na pewno, czas zweryfikuje, ale wszystko wskazuje na to, że mamy hit! To dopiero drugie spotkanie naszego czytelniczego klubu miłośników literatury i kulinariów, a już liczba jego uczestników uległa podwojeniu. Jesteśmy tym faktem niezwykle uradowani.
Tematem, który całkowicie zawłaszczył sobie uwagę gości spotkania okazały się zioła. Nie tylko pojawiły się jako element wymiany kulinarnych i leczniczych doświadczeń, ale znalazły również zastosowanie jako przybranie stołu.
Zgodnie z obietnicą, podczas spotkania można było skorzystać z bezpłatnej analizy ciała przeprowadzonej przez koleżanki z Klubu Zdrowego Odżywiania.
Temperaturę skutecznie chłodziły przygotowane koktajle, truskawki i zimna herbatka.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kończy się Tydzień Czytania, czyli trening sportowo-czytelniczy
XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (3-9 czerwca) w Gnieźnie odniósł pełen sukces. Wzięło w nim udział 6 przedszkoli i ponad 700 dzieci! Przez cały tydzień działo się tak wiele, że gdyby opisać wszystko w szczegółach, powstałoby z tego wielotomowe dzieło o ciężarze …stukilowej sztangi! Ta sportowa metafora jest jak najbardziej na miejscu, bo tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom - wychowanie przez sport i czytanie”. W rolę trenerów czytania wcielili się uznani gnieźnieńscy sportowcy: piłkarze MKS Mieszko Gniezno, bokserka i strongmenka Karolina Koszela, tancerka Klaudia Strzelczyk oraz żużlowiec Startu Gniezno Mirosław Jabłoński. Sport okazał się doskonałą rozgrzewką przed czytaniem. Przysiady, piruety, pompki – przedszkolaki same się przekonały, że ruch dobrze wpływa na ciało i umysł! Trzeba pochwalić sportowców - drzemią w nich ukryte talenty lektorskie.
W Tygodniu Czytania czytaliśmy nie tylko na sportowo. Biblioteka zorganizowała także inne wydarzenia z książką w tle. Podczas Prezydenckiego Dnia Czytania, odbyło się „Czytanie pod chmurką”. Dyrektor Biblioteki przeczytał małych słuchaczom „Książkę bez obrazków”, która zawsze wywołuje salwy śmiechu. Dzieci robiły też własne zakładki, innowacyjne książki na patyku oraz główkowały nad literackimi zagadkami. Bibliotekarze powołali na ten czas
„zespół ds. książkowej zabawy” i odwiedzali okoliczne przedszkola. Gościliśmy też zaprzyjaźnioną z Biblioteką autorkę dla dzieci, Agnieszkę Gadzińską. Okazja do spotkania z czytelnikami była wyjątkowa, bo właśnie ukazała się jej nowa książka „Duch z Księgarni pod Lasem”. Biblioteka ma zaszczyt patronować temu tytułowi. Zatem czytając tę książkę, szukajcie na tylnej okładce logo gnieźnieńskiej książnicy. W Tygodniu Czytania rodzice mogli też założyć dzieciom – za darmo - Kartę Małego Czytelnika.
Tydzień Czytania przygotowała Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, w ramach akcji Całe Gniezno Czyta Dzieciom. To lokalna odsłona ogólnopolskiego programu prowadzonego przez „Fundację ABC XXI - Cała Polska Czyta Dzieciom”. I choć ten oficjalny tydzień już się kończy, to w Bibliotece praktykujemy aż 52 tygodnie czytania! Zapraszamy po książki cały rok!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Biblioteka na Prezydenckim Dniu Dziecka
Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, a
wszystkim którzy spędzili czas korzystając z naszych propozycji w czasie Prezydenckiego Dnia Dziecka za udane "Czytanie pod chmurką". Z okazji tegorocznej edycji Tygodnia Czytania Dzieciom
- odbywającego się w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom - Dyrektor Biblioteki w trakcie imprezy przeczytał "Książkę bez obrazków". Wiadomo przecież, że nie ma nic zabawniejszego od dorosłego, który zmuszony został do czytania zupełnie niewyobrażalnych słów w niebywałej
konwencji.
Dzieciakom gratulujemy kreatywności i uzdolnień. Na naszym bibliotecznym stanowisku powstało wiele niepowtarzalnych słówek, a "minionkowe" zakładki miały i kocie wydania. Było widać, że zarówno dla rodziców jak i dzieci czytanie jest ważnym elementem wspólnie spędzanego czasu. Nie straszne
- ani dzieciom, ani rodzicom - były wszystkie przygotowane przez nas literackie
zagadki.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Duch
z Księgarni za Lasem” i kolejka po autografy
Zarówno
dla małych jak i dużych czytelników spotkanie z pisarzem to
prawdziwy deser literacki. Biblioteka, która chce aktywnie występować
w roli krzewiciela literatury nie może obyć się bez
autorskich odwiedzin.
Dlatego
tak cieszy spotkanie z Agnieszką Gadzińską, która pokazała
swoją najnowszą pozycję dla dzieci „Duch z Księgarni
pod Lasem”. Tytuł został objęty patronatem Biblioteki i
wszem i wobec zaświadczać będziemy o jego zaletach.
Na
spotkaniu Pani Agnieszka uraczyła dzieci sto i jedną opowieścią
z szalonego życia twórcy i wysłuchała kilkudziesięciu
historii, które być może, staną się inspiracją
do kolejnych książek.
Kolejka
czytelników spragnionych autografów i książek to doskonały
finał wydarzenia.
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna może zapewnić swoich czytelników – spotkań z pisarzami będzie u nas więcej. Zapraszamy zatem na przyszłe wydarzenia.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bibliotekarze na dwóch kólkach
Tegoroczny „Objazdowy Bibliotekarz” nie obył się i bez naszego udziału. Skromna, ale dzielna reprezentacja z naszej Biblioteki pojawiła się na wyjeździe do Ostrowitego Prymasowskiego. Odkurzyliśmy nasze dwukołowce, założyliśmy kaski i ruszyliśmy ku przygodzie, po której wszystkie nasze meldunki są wyłącznie pozytywne: plus dla pogody – to była bardzo uśmiechnięta aura, plus dla towarzyszy podróży, którzy raczyli dobrym słowem i nastrojem, plus dla miejsca – natura jest wspaniała. To był udany wypad za miasto. Dziękujemy organizatorom za możliwość spotkania i podyskutowania w branżowym gronie.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czytanie wspiera nie tylko ducha
Czy wiedzieliście, że czytanie książek stosowane jest jako element terapii medycznych? Jeżeli nie, to warto znać odpowiedź. Czytanie obniża poziom stresu, gwarantuje odprężenie, a także pozwala ćwiczyć pamięć.
Odwiedzając pensjonariuszy domów opieki występujemy w dodatkowej roli – terapeutów. Najbardziej jednak cenimy sobie atmosferę wdzięczności, jaką okazują nam gospodarze. Poza tym po prostu uwielbiamy czytać książki.
Wizyty w domach pomocy społecznej są częścią programy Biblioteki przygotowanego dla seniorów.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Tu blubramy po naszemu! Dofinansowanie ze środków programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych
2019”
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zajęła ze swoim projektem „Tu blubramy po naszemu!”
5. miejsce na 207 zgłoszonych, i otrzymała 32 tys. złotych dofinansowania w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”. Projekt zakłada realizację kampanii społecznej, której celem jest popularyzacja poprawnej gwary gnieźnieńskiej, czyli „blubrania”. Gwara jest językiem naszej małej Ojczyzny. Językiem, który niestety powoli zanika i który trzeba pielęgnować. W programie kampanii znajdą się audycje radiowe, warsztaty gwarowe, videoblogi, akcja plakatowa oraz spotkania autorskie. Wisienką na torcie będzie innowacyjna akcja certyfikacji dla branży turystycznej. W jej ramach przeprowadzimy szkolenia z gwary dla pracowników hoteli i restauracji. Placówki po jej zakończeniu otrzymają certyfikat „Tu blubramy po naszemu!”. Liczymy na duże zainteresowanie, bo gwara bez wątpienia jest turystycznym magnesem. Goście, którzy odwiedzają pierwszą stolicę, chcą przecież nie tylko „zobaczyć” jej specyfikę w architekturze czy poczuć na talerzu (pyry z gzikiem), ale też usłyszeć. Do kampanii zaangażujemy ambasadorów gwary gnieźnieńskiej.
Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pn. „Tu blubramy po naszemu!” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Historia pewnego zaniechania czyli "Młyny boże" Jacka Leociaka
Z czytelniczego doświadczenia wiemy, że są książki,
które po przeczytaniu wpadają w studnie zapomnienia. Zostają
po nich majaki, niejasne wyobrażenia, zamazane obrazy. Są też
książki, które czarują tylko przez chwilę, dzień,
tydzień, miesiąc. Czasem też zdarza się książka,
której nie da się zignorować. Wywołuje emocje, które
żłobią głęboko w naszej pamięci. Myślę,
że taką pozycją są "Młyny boże"
Jacka Leociaka.
Klub
Dyskusji o Książce gościł już niejedną
publikację wzbudzającą kontrowersję. Jeśli
chodzi o wybór literatury - jesteśmy wymagający, co do twórcy,
ale otwarci na różnorodność światopoglądową.
Dlatego polecenie "Młynów bożych" przyjęłam
jako dobrą monetę. Tytuł dawał możliwość
ciekawej rozmowy. I taka też była. I chodź miejscami
wodziła nas na manowce - myślę, że dobrze było
porozmawiać – nawet na tematy nieco odbiegające od
przedmiotu treści. Przyznać należy też szczerze,
że książka Leociaka zmusza do niewesołych refleksji.
Części
Klubowiczów uwiódł nieco ironiczny sposób przedstawiania swoich
tez jakim raczy czytelnika
pan profesor. Dla innych był to raczej element mało pociągający.
Myślę, że najważniejszym składnikiem książki
jest jej odautorski komentarz emocjonalny. Nawet jeśli traktujemy
pozycje z punktu widzenia pozycji popularnonaukowej nie możemy
zapominać, że jest to osobiste rozliczenia autora z tematem
stosunku Kościoła do Holokaustu.
O
samej zaś tematyce pisać nie będę, niech wystarczy
podtytuł książki "Zapiski o Kościele i Zagładzie".
Klub Dyskusji o Książce spotka się ponownie 18 czerwca. Do tego czasu proponujemy zapoznać się ze wznowionym niedawno komiksem "Fun Home". Porozmawiamy na jego temat o godz. 18.00 w czytelni Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Zapraszamy.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pasja czyni nas zwycięzcą
Wśród ludzi, którzy wywarli na nas największy wpływ, są na pewno ci, którzy żyją z pasją. Może to być miłość do teatru, muzyki, wędkowania czy sklejania samolotów. Ich determinacja i poświęcenie sprawie budzą nasz podziw, a potem często, chęć dzielenia tego samego hobby. Do takich osób zaliczyć możemy dzisiejszego gościa, który odwiedził Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Pani Karolina Koszela, o której mowa rozgrzała uczniów z Szkoły Podstawowej nr 2 i 9 niemal do czerwoności. Była wspólna rozgrzewka mięśni ale także i ćwiczenia koncentracji. Uczestnicy spotkania mogli sprawdzić się w roli sportowców i posłuchać historii z książki Pawła Beręsewicza zatytułowanej: „Podnoszenie ciężarów”. Mistrzyni Świata WPA w Trójboju (2017), wielokrotna Mistrzyni Polski i Europy w boksie (2001-2015), Mistrzyni Polski STRONG Woman (2015-2017) opowiadała czym jest dla niej jej pasja. Było o satysfakcji jaka płynie z uprawiania sportu, trudach i nagrodach jakie się z tym wiążą. Wspólnie zachęcaliśmy dzieci do aktywności tej fizycznej ale także tej intelektualnej.
Spotkanie odbyło się w ramach naszego projektu czytelniczego „Całe Gniezno Czyta Dzieciom”.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Odkrywanie postaci Józefa Chociszewskiego
podczas NOCY MUZEÓW
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna debiutowała w roli współorganizatora tegorocznej NOCY MUZEÓW. Małym, ale
słusznym wkładem był spacer śladami Józefa Chociszewskiego. Wiemy, że postać nie jest znana wśród gnieźnian – naszym zdaniem niesprawiedliwie.
Kiedy w 1895 r. Chociszewski przyjechał do Gniezna nie mógł się spodziewać, że zostanie tu do swej śmierci w 1914 r. Jako uznany już wydawca i
literat, przybył by objąć posadę redaktora naczelnego pierwszego polskiego pisma –
"Gazety Gnieźnieńskiej" (późniejszego "Lecha. Gazety Gnieźnieńskiej"). Kondukt żałobny, który odprowadził ciało tego niestrudzonego w swej pracy i myśli człowieka, był pretekstem do demonstracji patriotycznej jego współczesnych. Miejsce jego pochówku, a także ulica jego imienia to dowód wdzięczności obywateli Gniezna dla nieprzejednanej
postawy. Był bowiem Chociszewski niezłomnym propagatorem Polski i polskości, którą w czasach zaborów krzewił słowem i czynem. Jako wydawca i jako działacz społeczny szczególnie upodobał sobie najbiedniejsze warstwy społeczne – chłopów i robotników.
Uczestnicy spaceru mieli okazję poznać szczegóły jego
pogrzebu, zobaczyć prawdopodobne miejsce pierwszej redakcji "Gazety gnieźnieńskiej", zapoznać się z
"więzienną" kartą życiorysu bohatera spaceru a także przekonać na jak niewiarygodną skalę, już u schyłku życia, wydawał on karty pocztowe, gry towarzyskie, mapy, obrazy
oleodrukowe, których produkcja wydawnicza wyniosła 5 milionów
egzemplarzy.
W tym roku minie 106. rocznica śmierci Józefa Chociszewskiego.
Autorką spaceru była Wiola Degórska – licencjonowana przewodniczka po Szlaku Piastowskim, przy wsparciu Biblioteki Publicznej Miasta
Gniezna.
Zdjęcia: Przemysław Degórski
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Z cyklu: kluby czytelnicze Biblioteki -
"Trzy kwardanse z książką"
Jak się okazuje bywają książki, które sprawiają, że śpiewamy. To wszystko prawda. Zapewnić o tym mogą uczestniczki klubu czytelniczego naszej Biblioteki "Trzy kwadranse z książką". Już przedstawiamy bohatera "śpiewnego" spotkania, to "Mistrz. Absolutnie: wspomnienia o Wojciechu Młynarskim". Książka jest portretem wyjątkowego artysty, sporządzonym w jedenastu relacjach jego przyjaciół i współpracowników. I jak zapewniają klubowiczki, jest także doskonałym wprowadzeniem dla tych, którzy na temat Mistrza chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej. My także polecamy wypożyczenie tej pozycji, tym bardziej, że książek o Panu Wojtku mamy więcej.
Na kolejne spotkanie Klub zaprasza 12 czerwca 2019 r. o godz. 16.00 do Wypożyczalni dla Dzieci przy Mieszka I 15. Tematem rozmowy będzie książka „Podróże z owocem granatu” Sue Monk Kidd.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tydzień Bibliotek - ależ się działo!
Nie odpoczywaliśmy ani przez chwilę. Nie zwolniliśmy tempa. Przez cały tydzień dzielnie i odważnie, a czasem wręcz jak nigdy przedtem – mówiliśmy o literaturze, czytaliśmy literaturę, bawiliśmy się literaturą, a nawet gotowaliśmy z literaturą! Ale to nie wszystko – byliśmy łaskawi dla zapominalskich, a tych, którzy chcieli dołączyć do grona naszych czytelników, nie dotknęły żadne finansowe obciążenia.
Nie było łatwo, ale daliśmy z siebie wszystko, bo wiemy, że warto. Warto pokazywać, jak niewyczerpaną kopalnią dóbr wszelakich jest książka. Warto pokazywać, że jesteśmy i czekamy na was, drodzy miłośnicy literatury.
Podsumowujemy tegoroczną edycję Tygodnia Bibliotek w gnieźnieńskiej Bibliotece Publicznej pełni dumy.
Zorganizowaliśmy ponad 25 spotkań z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych, w sumie odwiedziło nas 34 grup zorganizowanych czyli ok 870 dzieci. Od początku miesiąca maja do czytelników naszej książnicy dołączyło 61 osób, w tym 51 w czasie trwania Tygodnia Bibliotek – imponujące! Prawda?
Gościliśmy harcerzy, którzy wprowadzali młodszych kolegów w tajniki skautingu i świat literackiej przygody. Seniorom pozwoliliśmy uzmysłowić sobie, że mogą być dla swoich wnuków ważnymi przewodnikami po świecie książek. Otworzyliśmy nowy klub dla Smakoszy Kulinarnych i wielbicieli czytania, a także parzyliśmy kawę dla tych, którzy zdecydowali się zostawić swój ślad na naszym okolicznościowym minimuralu. Dla czytelników odwiedzających w tym czasie nasze biblioteki, także coś przygotowaliśmy. Krótkie formy zabaw i aktywności świetnie sprawdziły się w roli małych atrakcji umilających czytelnikom pobyt.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Klub dla Smakoszy Kulinarnych "Apetyt na Książkę" otwarty
Właśnie na tak smaczny i udany początek liczyliśmy. Drodzy Państwo - Klub dla Smakoszy Kulinarnych "Apetyt na Książkę" właśnie zainaugurował swoje istnienie.
Oprócz degustacji połączonej z rozmową na temat kulinarnych tajemnic były
też praktyczne wskazówki pomysłów na niedzielne obiady. Kierunkowskazem i inspiracją była literatura, która tylko czeka na możliwość opuszczenia półek bibliotecznych.
Miłośników kuchni zapraszamy na kolejne pyszne rozmowy. Najbliższa 6 czerwca o godz. 17.00 w Wypożyczalni dla
Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Oprócz rozmowy na temat zdrowego odżywiania, będzie można skorzystać z bezpłatnej analizy składu ciała.
Zapraszamy.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8 maja Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek
Z okazji naszego święta postanowiliśmy spędzić ten czas wspólnie. Wierzcie nam, nie mamy zbyt wielu okazji aby cieszyć się obecnością wszystkich kolegów i koleżanek z pracy.
Była więc, wizyta w bibliotece klasztornej ojców Franciszkanów,
odwiedziny w Domu Powstańca Wielkopolskiego a po Trakcie Królewskim oprowadził nas Dyrektor.
Szczególnie miłe były otrzymane tego dnia życzenia, te osobiste od Zastępcy Prezydenta Michała Powałowskiego, te telefoniczne, które przekazywaliśmy sobie na bieżąco i te umieszczane na facebooku. Dziękujemy!
To był bardzo sympatyczny dzień.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w naszej Książnicy uznajemy za otwarty!
Ogólnopolski Tydzień zaczęliśmy hucznie – głośnym hasłem „Ja chcę czytać!!!" I czytaliśmy! Skorzystaliśmy z gościny maluchów z Przedszkola Nr 17 "Piastowska Gromada" w Gnieźnie. Dyrektor Biblioteki Piotr Wiśniewski przeczytał dzieciom „Książkę bez obrazków”. Jak zapewne wiecie, dzieci organicznie nie znoszą książek bez obrazków, poza tą jedną! A dlaczego? Bo zmusza ona dorosłych do
…mówienia głupich rzeczy (cytat)! Brawurowe wykonanie przypadło do gustu przedszkolakom. A to nie był koniec – bo ciekawych zabaw z książką było więcej. Jesteśmy pewni, że po powrocie do domu dzieci krzyknęły rodzicom: Ja chcę czytać! I o to chodziło!
Przed nami cały tydzień naprawdę kuszących propozycji. Nie zwlekajcie, odwiedźcie Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i sprawdźcie co dla was przygotowaliśmy.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nasza wspaniała planeta Ziemia
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Każde dziecko ma duszę artysty
Takiego stężenia ilustratorów na metr kwadratowy powierzchni dawno u nas nie było. A to za sprawą zajęć z ilustracji, które poprowadziła Joanna Ryczkowska - absolwentka Historii Sztuki i Wzornictwa, ilustratorka, projektantka marki Riczi, stylista i fotograf. Pod jej profesjonalnym okiem „młodzi ilustratorzy” ze Szkoły Podstawowej Porkom tworzyli własne ilustracyjne kolaże. A ponieważ za atelier twórcom posłużyły nasze biblioteczne rewiry, to i tematem prac było czytanie i domowa biblioteczka.
Było barwnie, twórczo, inspirująco i bardzo "książkowo". Każdy, kto miał przyjemność obserwować małych artystów przy pracy, mógł wysnuć jeden wniosek – dzieci mają naturalny dar bycia twórcą. Od nas, dorosłych, zależy czy będziemy wspierać ten talent, czy też zostanie on zaniedbany kosztem tego, co stereotypowe i zwyczajne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Z wizytą w Gnieźnieńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku
Kiedy
nas gdzieś zapraszają, nie odmawiamy, czasem nawet się
wpraszamy. Tutaj wpraszać się nie musieliśmy. Gnieźnieński
Uniwersytet Trzeciego Wieku jest nam od lat znany. Jeśli nawet nie ze
wspólnych działań, których mamy na koncie przecież kilka,
to poprzez odwiedzających nas czytelników. Dlatego uniwersyteckie
audytorium było nam po części znane. Przyszliśmy z wykładem
dotyczącym trzech bibliotecznych tematów, które - jesteśmy
tego pewni, są bliskie seniorom.
Pierwszą
część poświęciliśmy umiejętnemu
korzystaniu ze zdobyczy czytelniczej komunikacji internetowej czyli
naszemu katalogowi on-line. Jak profilować swoje bibliofilskie
poszukiwania, sprawdzać czy i gdzie znajdziemy poszukiwany egzemplarz,
rezerwować i zamawiać wybrane tytuły objaśniał
kierownik Działu Gromadzenia, Opracowania i Bibliografii Regionalnej
pani Alicja. Temat literatury jaką Biblioteka może zaoferować
czytelnikom starszym naświetliła koordynatorka naszych działań
skierowanych do seniorów - pani Agnieszka. Dla dziadków i babć
mieliśmy zestaw propozycji literackich jakimi możemy zjednać
wnuczęta. Pani Ewa koordynator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom
i kierownik Filii nr 2 - przedstawiając książeczki dla najmłodszych
zachęcała aby w ramach prezentu zapisać, małego człowieka
do Biblioteki. Wspólny wypad do biblioteki po książki, a potem
ich lektura to doskonała okazja budowania serdecznych więzi.
Dziękujemy
za możliwość pokazania wielu dóbr z jakich składa się
działalność Biblioteki. Zapraszamy do nas, po książki,
wiedzę, na spotkania i rozmowy, te czytelnicze ale nie tylko.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W kolejce po „Amerykański sen”
Z
uwagą obserwujemy Amerykańską potęgę. Decyzje
obecnego prezydenta Donalda Trumpa są przedmiotem światowych
dyskusji. Jego zdjęcia, wypowiedzi zapełniają pierwsze
strony gazet. Świat patrzy na Stany Zjednoczone z niesłabnącym
respektem i podziwem.
Amerykanie
jednak mają sporo swoich problemów, które rzadko przedostają
się do międzynarodowej debaty. Jednym z nich jest coraz
silniejsza polaryzacja jaka dotyka społeczeństwo Stanów
Zjednoczonych. Podział na czerwone Południe i niebieską Północ,
to nie tylko podział między politycznymi wyborami, to podział
osadzony na mentalnych różnicach zakotwiczonych w historii,
determinowanych miejscem pochodzenia, czy wyznaniem.
Arlie Russell Hochschild wyrusza w podróż, dzięki której chce dowiedzieć się dlaczego mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych stanów Ameryki wybierają ugrupowanie polityczne, które przeciwstawia się ograniczeniom emisji zanieczyszczających środowisko. Dlaczego mając najniższy poziom edukacji popierają decyzje polityczne mające na celu dalsze zmniejszanie nakładów finansowych w tym sektorze. Paradoksów jest więcej. Hochschild stara się dotrzeć do sedna i zrozumieć co tak naprawdę przekonuje mieszkańca głosującego na czerwonych. Tak powstał zapis rozmów, z których składa się książka „Obcy we własnym kraju” - czytaj dalej.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Konkurs na przyszłoroczną kartkę wielkanocną
Miasta Gniezna i Biblioteki rozwiązany
Tegoroczna Wielkanoc jeszcze przed nami, a już wiadomo, jak w przyszłym roku będą wyglądały najpiękniejsze kartki świąteczne! Podczas tegorocznej Gali Malowania Jaja ogłoszono wyniki w konkursie plastycznym „Na Wielkanoc namaluj nam życzenia”. Z około 100 nadesłanych prac jury wybrało projekty Julii Grzybowskiej z klasy I Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Kornelii Walczak z klasy II Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie. Obie zwycięskie prace zostaną oficjalnymi przyszłorocznymi kartkami świątecznymi Miasta Gniezna i Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna (organizatora konkursu). A to oznacza, że wielkanocne pocztówki Julii i Kornelii trafią do skrzynek pocztowych, a potem do adresatów życzeń. Nagrodzone autorki otrzymały nagrody. Jury wyróżniło też dziesięć innych prac autorstwa: Magdaleny Kacprzycy, Pauliny Kaszyńskiej, Klary Malinowskiej, Nataszy Matusz, Nataszy Pruss, Laury Sikory, Tomasza Stachowiaka, Marcela Szynkowskiego, Zofii Zacharko, Alexandra Korpika.
Gratulujemy wszystkim artystom zaprezentowanych zdolności i wspaniałych pomysłów.
Chcemy podziękować także szkołom, które włączyły się w organizację konkursu i zachęciły swoich uczniów do plastycznych wyzwań: Szkole Podstawowej nr 1, nr 5, nr 6, nr 7, nr 8, nr 9, nr 10, Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych, a także Szkole Podstawowej Milenium.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Książka z autografem Małgorzata Musierowicz wyróżnieniem
za
spotkania poświęcone twórczości autorki
Miło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna otrzymała wyróżnienie za program wydarzeń przygotowanych w ramach edycji III Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady. Na naszej bibliotecznej półce pojawi się egzemplarz „Wnuczki do orzechów” z autografem Pani Małgorzaty. Inicjatorem Jeżycjadowego czytania oraz fundatorem wyróżnienia jest wydawnictwo Akapit-Press.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Roznosimy radość z czytania
Możemy więcej i chcemy robić więcej - dla osób starszych. Rozszerzyliśmy naszą biblioteczną inicjatywę o kolejne grono odbiorców. W ramach działań skierowanych do osób
starszych, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą odwiedzić
biblioteki, wybraliśmy się z wizytą do Domu Opieki "Jesienny Azyl". Tam zawiązaliśmy pierwsze znajomości z
Podopiecznymi. A następnie zaprosiliśmy Ich do wspólnej czytelniczej
biesiady. Wzajemna rozmowa i głośne czytanie fragmentu książki stworzyły niezwykle miłą atmosferę. Było widać, że uczestnicy spotkania tak
zwyczajnie, po ludzku, poczuli się potrzebni, zauważeni, wartościowi. Czasem niewiele
trzeba, aby sprawić komuś wyjątkowy prezent. I zwykle nie chodzi o drogocenne perły czy luksusowy gadżet, a o wspólny
czas.
Dla nas było to wspaniałe doświadczenie terapeutycznego działania literatury i bezcennej roli bezpośredniego kontaktu człowieka z człowiekiem. Na pewno skorzystamy z kolejnego
zaproszenia, by pojawić się ponownie z książką przy boku u pensjonariuszy"Jesiennego
Azylu". Zaplanowaliśmy już nawet dodatkowe atrakcje. Mamy w zanadrzu ćwiczenia usprawniające funkcje umysłu z zastosowaniem treningu pamięci, prostych gier słownych czy gier
planszowych. Zastosujemy złotą zasadę – przyjemne z pożytecznym.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bardzo pyszne książki
Są książki z czekoladą w tytule, książki o tym, jak się robi i skąd się wzięła czekolada. Książki taktujące o czekoladzie w sposób nieco bajkowy, wierszyki z czekoladowym motywem, a nawet książki pachnące czekoladą! A mówimy o tym, ponieważ z okazji Dnia czekolady wszystkie te tytuły pokazywaliśmy, polecaliśmy, czytaliśmy a nawet uwaga – wąchaliśmy!
Czekolada to nie tylko doskonały rarytas dla naszych podniebień, ale także temat niejednej pozycji, jaką można znaleźć w naszym przepastnym księgozbiorze. Czemu więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Przy okazji czekoladowych czytelniczych odkryć kosztowaliśmy pralinek w różnych odcieniach - od ciemnych, przez orzechowe, aż po miętowe. Zawsze warto łączyć praktykę z teorią. Zaproszonym do Wypożyczalni dla Dzieci uczniom Szkoły Muzycznej pomysł bardzo się spodobał. Doskonale poradzili sobie zarówno ze słodkimi zagadkami, jak i wyjaśnieniem, dlaczego tak naprawdę czekolada poprawia nam nastrój. Było przepysznie i krzepiąco.
Zajęcia przygotowano w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, wykorzystano następujące tytuły: "Książka pachnąca czekoladą", "A niech to czykolada", "Charlie i fabryka
czekolady", "Czadowa czekolada"(z serii: Monstrualna Erudycja), "Gorzka czekolada", "Czekoladki dla sąsiadki".
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ostatni rok rodziny w książce "Rok koguta" Teresy Bouckowej
W środę 10 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie klubu „Trzy kwadranse z książką”. Tym razem były to wyjątkowo gorące kwadranse, a to za sprawą książki „Rok koguta”. Autorką tego dziennika jest Teresa Bouckova, znana czeska pisarka (i córka uznanego prozaika i opozycjonisty Pavla Kohouta). Książka jest osobistym zapisem rocznych zmagań z rozpadem jej adopcyjnej rodziny. Bouckova zaadoptowała bowiem dwójkę romskich chłopców, później doczekała się też syna biologicznego. Jej relacja jest bardzo szczera i bolesna, bo otwarcie pisze o rzeczach bardzo trudnych: ciągłych kradzieżach synów, narkotykach i dramatycznych wyborach, które musi podjąć. Właśnie kwestia adopcji wzbudziła największe emocje wśród klubowiczek. Zastanawiałyśmy się, od czego zależy sukces adopcji, jak trudnym zadaniem jest wychowanie dziecka, które spędziło początek życia w „bidulu”. Wreszcie, co przeważa - geny czy wychowanie? Książka Bouckovej pokazuje cenną perspektywę na te kwestie – od środka i bez prostego happy endu. Ta lektura, choć trudna emocjonalnie, okazała się bardzo wartościowa.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Literatura dziecięca w centrum,
czyli Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Co roku świętujemy hucznie, więc i w tym roku nie mogło
być inaczej. 2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki
dla Dzieci, obchodzony w dniu urodzin baśniopisarza Hansa
Christiana Andersena. My ten dzień uczciliśmy tak, jak należy
– czytaniem dzieciom! Przed południem falami radiowymi popłynęła
w eter baśń Brzydkie Kaczątko. W roli lektora –
dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Piotr Wiśniewski.
Musicie przyznać, że słychać było duże doświadczenie,
a to dlatego że nasz dyrektor co wieczór trenuje głośne
czytanie dzieciom. Po emisji spływały od Was zasłuchane
relacje – między innymi z Gnieźnieńskich Przedszkoli nr
3, 5, 8, 15, 17. Miło widzieć, że radioodbiorniki były
w centrum uwagi. Bo to oznacza, że w centrum była literatura
dziecięca i jej nieoceniony klasyk – Hans Christian Andersen.
W naszych placówkach baśni można też było posłuchać
na żywo. Posłuchać, ale i pośmiać się,
pograć, pobawić w takt baśni mistrza Andersena. Nasi mali
goście z gnieźnieńskich
przedszkoli podróżowali po baśniowym świecie. Pełna
emocji podróż miała wiele przystanków – między innymi
na wiejskim podwórku brzydkiego kaczątka. Dzieci przeczekały
też nocną burzę z piorunami w zamku wraz z księżniczką.
Ona spała na ziarnku grochu i niestety obudziła się cała
połamana i niewyspana. Za to dzieci wstały pełne werwy na
dalszą baśniową podróż. I dobrze, że nabrały
sił, bo czekała je bitwa na śnieżki w krainie Królowej
Śniegu.
Baśnie Hansa Christiana Andersena to elementarz literatury dla
dzieci. I to dosłownie. Andersen ma w swoim repertuarze baśń
na każdą literę alfabetu – od A (Anioł) do Z (Zupa
z kołka od kiełbasy). Jednak z baśni dzieci nie tyle uczą
się, jak składać literki. Baśń uczy, czym jest
literatura. Oswaja
niełatwe tematy opowieścią w magicznej oprawie. Choćby
„Brzydkie kaczątko” jest pretekstem do rozważań o
odrzuceniu, braku akceptacji, o tym jak czas nas zmienia i o nadziei. Baśń
wprowadza dziecko w kulturę. Dzięki klasycznym lekturom
dziecko potrafi tropić baśniowe motywy, które stale przewijają
się w literaturze, filmie, sztukach wizualnych czy nawet muzyce.
Międzynarodowym Dzień Książki dla Dzieci obchodzony był pod patronatem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Święto ma przypomnieć rodzicom i dorosłym o pożytkach z czytania najmłodszym. I wielkiej przyjemności, jaką daje wspólne rodzinne czytanie.
W naszych bibliotekach Hans Christian Andresen bawił tak:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Na nasze zaproszenie odpowiedziały gnieźnieńskie przedszkola:
![]() Przedszkole nr 3 |
![]()
Przedszkole nr 5 "Mali Przyrodnicy" |
![]()
Przedszkole nr 8 "Mali Polanie" |
![]()
Przedszkole nr 15 "Pszczółka Maja" |
![]()
Przedszkole nr 17 "Piastowska Gromada" |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bo każde PRETEKSTY są dobre!
Ukłony ze sceny, głośne brawa, moment, słowo, gest. Tak rozpoczął się i zakończył 9. Festiwal Literacki Preteksty, który obfitował w mnogość wydarzeń: od konkursu recytatorskiego „Niektórzy lubią poezję", aż po spektakl Teatru Wszelki Wypadek. Były to trzy dni wypełnione literaturą odmienianą przez wszystkie przypadki. I to zupełnie za darmo. To festiwal dla każdego, kto znalazł czas i chęci. A tych w tym roku nie brakowało.
Prawdopodobnie rekordowa liczba zgłoszeń napłynęła na konkurs recytatorski – ponad pięćdziesiąt. Komisja Artystyczna, w składzie: Andrzej Malicki, Zenona Golc, Wanda Polkowska, Wioletta Łubieńska była bardzo zadowolona z dokonań uczestników. Nagrody w kategorii szkół podstawowych otrzymali: I - Klaudia Kędzierska – SP 7, II – Inga Gonera – SP 12, III – Aleksandra Karpińska – SP 10. Wyróżnienia otrzymały: Iga Mielcarek – SP 8 i Weronika Trafna – SP 2. W kategorii szkoły ponadpodstawowe najlepiej zaprezentowali się: I – Błażej Adamski – II LO, II – Wiktoria Zykowska – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie, III – Nikodem Wejerowski – I LO. Wyróżniono natomiast Julię Gerkę - II LO, Julię Kubacką – II LO i Jagodę Białek – I LO. |
Swoją gnieźnieńską premierę na Pretekstach miał pokaz filmu „Stabat Mater Dolorosa" Piotra Machy i duetu SIKSA, czyli performatywna realizacja marzenia o robieniu kina. Pierwszy dzień Pretekstów zakończył performans poetycki „rudka robi rumor" oraz spotkanie z Rudką Zydel. |
Festiwalową sobotę rozpoczął spacer po mieście, na który zaprosiła Krytyka Polityczna. Bohaterkami wycieczki stały się znane gnieźnianki, żyjące na przełomie XIX i XX wieku, zaprezentowane mieszkańcom po raz pierwszy na zeszłorocznej wystawie z okazji setnej rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. Całość rozpoczęła się na Rynku, gdzie w jednej z kamienic mieszkała najwcześniej urodzona z bohaterek – poetka Maria z Gniezna. Na trasie przedstawionych zostało jeszcze siedem kobiet: poetek, nauczycielek, aktorek, lekarek i żołnierek. |
|||
Zaraz po kulturalnym spacerze odbył się w MOK niezwykły pokaz jednoosobowego teatru japońskiego przygotowany przez Anitę Jakubik (pseudonim Kumo) z grupy Kobito Rakugo. Artystka przybyła do Gniezna na zaproszenie Klubu Fantastyki Fantasmagoria. Organizatorzy wydarzenia wyszli z założenia, że literatura nie musi być pisana. Rakugo to opowieści, czyli także literatura, tylko że mówiona. Prezentuje się ją na siedząco, a aktor wciela się w kreowane przez siebie postacie jedynie za pomocą mowy ciała, a także zmiany głosu i kierunku mówienia. Do dyspozycji ma tylko dwa rekwizyty: wachlarz (sensu) i niewielki ręcznik (tenegui). Z tego wszystkiego jest w stanie wyczarować żartobliwe, wesołe, wzruszające, a niekiedy nawet dramatyczne historie. Sztuka ta wymaga wielkich umiejętności w odtwarzaniu różnych bohaterów za pomocą minimalnych środków wyrazu. |
|||
Ledwo udało się pomieścić wszystkich gości VI Slamu im. Franciszka Rabelais. Klub Muzyczny „Młyn” był pełen slamerów i slamerek oraz słuchaczy, przez poetycki parter Klubu przewinęło się około 150 osób! Od ubiegłego roku „Slam Rabelais” jest częścią eliminacji do Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego, dlatego też pojawia się na nim coraz więcej uczestników z różnych miast. Nie zabrakło jednak mocnej gnieźnieńskiej obsady, która dotarła zresztą do samego finału. Turniej zorgniazowany przez stowarzyszenie „Ośla Ławka” brawurowo prowadziła Alex Freiheit. Wchodziła przy tym w zabawne dialogi z eklektyczną muzyką prezentowaną przez DJ Janusza. W finale znaleźli się: na trzecim miejscu Sasza Kruk z Gniezna, na drugim miejscu Krzysiu (notujący świetny debiut) oraz na miejscu pierwszy, tym samym stając się reprezentantem Gniezna na krajowym turnieju – Smutny Tuńczyk z Poznania.
Po slamie na scenę wszedł zespół Tryp z Łodzi. Doświadczeni muzycy, tworzący i grający w różnych zespołach (Cool Kids of Death, Hey, Pogodno) i niezwykle charazmatyczny wokalista i autor tekstów dali prawdziwy muzyczny spektakl. Surowa, energetyczna fuzja punka i electro w połączeniu z tekstami Marcina Pryta dały porażający efekt. |
|||
Piękną klamrą zamykającą festiwal był spektakl Teatru Wszelki Wypadek. Tym razem Tomek Kujawski – twórca, reżyser i aktor w jednej osobie – poświęcił przedstawienie powieści Fiodora Dostojewskiego „Bracia Karamazow". Dopisek „Impresje" miał wskazywać na dowolność interpretacji utworu i chyba nie był potrzebny. Kujawski w niezwykle ascetycznej formie oddał niespokojnego ducha rosyjskiego człowieka – pełnego sprzeczności, żarliwości, porywczości, pokory i buntu. Dusza pełna walki z namiętnościami, losem, wiarą, pogardą i wzniosłością to uniwersalny aspekt, na który położono ciężar całego przedstawienia. Niesamowicie wypowiedziane monologi postaci Iwana, starannie przemyślana kompozycja, a także minimalizm dekoracji i kostiumów to mocne strony spektaklu, który – pomimo, że trwał 1,5 h – do ostatniej minuty przyciągał uwagę. |
|||
Preteksty po raz kolejny udowodniły, że, wbrew trendom ogólnopolskim, wydarzenia literackie w Pierwszej Stolicy Polski mogą liczyć na oddaną i liczną publiczność. |
Zdjęcia: Anna Farman
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Plebiscyt na "Najlepszy tom Jeżycjady" rozwiązany!
Były emocje, było gorąco, były dramatyczne zwroty akcji. Ale już wszystko jasne. W naszym plebiscycie na „Najlepszy tom Jeżycjady”, który trwał prawie cały marzec, bezapelacyjne wygrała …„Szósta klepka”! To pierwszy tom serii, który wyszedł spod pióra Małgorzaty Musierowicz. I jak widać, również pierwszy w sercach naszych Czytelniczek i Czytelników. Na drugim miejscu w plebiscycie uplasował się tom „Nutria i Nerwus”. Zaś brązowym medalem muszą podzielić się sprawiedliwie „Ida sierpniowa” i „Wnuczka do orzechów”. Cykl „Jeżycjada” liczy już – bagatela – 22 tomy! A kolejny – pod tytułem „Chucherko” – zapowiadany jest na przyszły rok. Zatem czekamy, a w tzw. międzyczasie, polecamy wracać do poprzednich części. Zawsze jest dobry czas na herbatkę u rodziny Borejków. |
|
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzień Teatru w naszym wydaniu:
Spotkanie z Panem Kuleczką.
Impreza pod skrzydałami akcji Cała Polska Czyta Dzieciom
Dnia 27 marca Filia nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna gościła
Pana Kuleczkę, bohatera serii fantastycznych książek dla
dzieci autorstwa Wojciecha Widłaka. W rolę książkowej
postaci wcielił się Piotr Witoń, poznański aktor
prowadzący warsztaty teatralne na podstawie literatury dziecięcej.
Dzieci z Przedszkola nr 8
„Mali Polanie” poznały osobiście samego głównego
bohatera oraz jego podopiecznych – refleksyjnego psa Pypcia, neurotyczną
kaczkę Katastrofę oraz małomówną muchę Bzyk-Bzyk.
Piesek Pypcio był także obecny podczas spotkania, dzieci mogły
go przytulić oraz pogłaskać.
Spotkanie z Piotrem Witoniem okazało się wyjątkowo interaktywną zabawą literacką. To była także forma promocji teatru i zawodu aktora.
Za działalność dla najmłodszych dzieci poznański aktor został nagrodzony przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Autor zdjęć:
Dariusz Kozłowski
Klub FOTO 50+
Być aktorem, to jest to!
Jeśli teatr dla dzieci to najlepiej taki, w którym najmłodsi sami mogą spróbować jak być aktorami, aktorkami. To doświadczenie kreacji, próba "wejścia w skórę" kogoś innego buduję nie tylko wyobraźnię ale i pomaga odkryć w sobie odwagę i kreatywność. Spektakle w których uczestniczą dzieci są dla nich bardzo znaczącym doświadczeniem, często pamiętanym przez lata. Dlatego podczas tegorocznego Międzynarodowego Dnia Teatru w Wypożyczalni dla Dzieci, przedszokolacy z gnieźnieńskiej "5" mieli szansę spróbować swoich sił w tym niezwykłym wymiarze jakim jest aktorstwo. Podczas przygotowanego spotkania były również zagadki bajkowe, czy quiz czytelniczy.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Tolkienie”
Czy Tolkien lubił jeździć samochodem? Z jakim innym znanym pisarzem fantasy łączyła go przyjaźń? Ile znał języków i czy dobrze mówił po polsku? Na te i inne pytania poznali odpowiedź uczestnicy spotkania zorganizowanego w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna z okazji Dnia Czytania Tolkiena. O autorze opowiedział zebranym Wiktor Koliński, Prezes Stowarzyszenia Fantasmagoria. Słuchacze dowiedzieć się mogli wiele nie tylko o życiu twórcy jednego z najbardziej niesamowitych światów literackich, ale także o ekranizacjach jego dzieł czy głównych motywach, które się w nich pojawiały.
![]() |
![]() |
![]() |
Autorka zdjęć:
Danuta Burchardt
Klub FOTO 50+
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
III Ogólnopolskie czytanie Jeżycajdy
razem z Miejskimi Świetlicami Socjoterapeutycznymi
Marzec w naszych bibliotekach zdecydowanie należał do…Małgorzaty Musierowicz. III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady obfitowało w wiele atrakcyjnych wydarzeń, ale najważniejsze było oczywiście samo czytanie. Przedostatni tom cyklu – „Feblik” – na głos przeczytała bibliotekarka Ula, a wysłuchały dzieci z Miejskiej Świetlicy Socjoterapeutycznej. Potem było rysowanie – oczywiście, nie po książkach. Mali artyści, natchnieni prozą Musierowicz, stworzyli na płycie mural węglem drzewnym.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poezja na TAK!
Nie chcemy powiedzieć, że nigdy... że tak rzadko, że prawie wcale. Chcemy powiedzieć, że za mało. Chcemy powiedzieć, że widzimy niepokojące tendencje dotyczące zainteresowania poezją. Dlatego Światowy Dzień Poezji jest dla Biblioteki okazją, by działać. I to działać u podstaw. Od małego czytelniczego zachwytu zaczyna się wielka poetycka przygoda.
Zapoznając dzieci z twórczością poetycką oswajamy je z gatunkiem, tak, że w przyszłości nie jest im obcy. Pokazujemy uroki i możliwości posługiwania się formą i konwencją wierszy. Otwieramy tajemicze treści ukrywające się pomiędzy rymami. I naturalnie bawimy się, bo poezja świetnie nadaje się do zabawy, o czym mogli przekonać się uczestnicy spotkań poświęconych poezji właśnie. Za nami zajęcia "Trochę z Brzechyw, ciut z Tuwima", w których igraszki i poezja połączyły się w jedno. Przygotowane dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 a przeprowadzone w Wypożyczalni dla Dzieci. A także zajęcia czytelnicze, na które zaproszeni zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 a przeprowadzone przez Filię nr 2. Przygotowujące do odbioru poezji pn.: "Poeci bawią dzieci”, warsztatowe - "Wiosna poezją rozkwita" podczas, których uczestnicy przygotowywali bukiet kwiatów z dołączonymi zwrotkami wierszy i wreszcie akcja czytelnicza "Poezja na dzień dobry!", w której optymistyczne wiersze i ciasteczka tworzyły wspaniałe duety, jak najlepsze na każdy udany dzień.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Czytanie przy ciasteczku”
Chociaż w ostatnich latach pojawiło się kilka tytułów z gatunku romansu, jak np. „Gwiazd naszych wina” Johna Greena czy też powieści historycznej „Złodziejka książek” Marcusa Zusaka lub książek tzw. nurtu Young Adult dla starszej młodzieży, to pierwsze miejsce należy nadal do Harry'ego Pottera.
A kto spośród polskich autorów? Czytane są na pewno książki Ewy Nowak, Anny Onichimowskiej, Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, opowiadające o problemach nastolatków. Mocno trzyma się „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, ale raczej wspierana nieustannie przez mamy nastolatek.
Powyższe spostrzeżenia powstały po warsztatach zorganizowanych w Filii nr 2 pt. „Czytanie przy ciasteczku”. Młodzi ludzie ze Szkoły Podstawowej nr 9 czytali fragmenty wylosowanych przez siebie powieści np. Kwiat kalafiora”, czy „Ida sierpniowa”. Zastanawiali się czy są to książki warte przeczytania. Kilka dziewczyn była na tak, gorzej było z chłopcami, którzy stwierdzili, że to są „dziewczyńskie lektury”.
Czy odwiedzą bibliotekę ponownie w poszukiwaniu książek Musierowicz? Może tak, namówieni przez swoje mamy i zachęceni przez bibliotekarzy.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Autor
zdjęć:
Andrzej Tonicki
Klub FOTO 50+
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Można
nas usłyszeć!
Drodzy Czytelnicy, Drodzy Radiosłuchacze! Mamy podwójne
zaproszenie – przed odbiorniki radiowe i do świata literatury! W
każdy piątek ok.
godziny 11.20 na falach Radia
Gniezno będziemy serwować Wam książkowe „polecajki”.
A będą to polecenia nie byle jakie! W roli polecających
przed mikrofonem wystąpią nasze bibliotekarki i bibliotekarze!
W stałym cyklu, pod nazwą „Z bibliotecznej półki”, będą prezentować
wybrane przez siebie cymesiki z bibliotecznej oferty! A ta naprawdę
jest bogata, systematycznie wzbogacana o nowości, książki
z różnych gatunków i tematów. Nie musicie odwiedzać księgarń,
by z literaturą być na bieżąco. U nas są i gorące
nowości, i bestsellery, i dawno niewznawiane klasyki, książki
do czytania i słuchania. Wszystko u nas znajdziecie. A to, czego
nie – możemy dla Was zamówić!
Zapraszamy
- nadstawiajcie ucho! Słyszymy się już w ten piątek
o 11.20! A potem widzimy w wypożyczalniach!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kobiety Majgull Axelsson
Każdy czytelniczy wtorek jest inny. Tak jak każda zaproponowana książka. Dlatego spotkania Klubu Dyskusji o Książce są dla jej członków momentem wyczekiwanym i radosnym. Nie inaczej było podczas ostatniej dyskusji.
W tym miesiącu mierzyliśmy się z twórczością szwedzkiej autorki Majgull Axelsson. Tytuł "Lód i woda, woda i lód" pomimo zupełnie odmiennych opinii, zyskał naszą przychylność. W trakcie rozmowy zastanawialiśmy się nad znacznym oddaleniem kulturowym i mentalnym Szwedów. Zaskakiwaliśmy się nawzajem sympatiami i antypatiami, jakie wywoływały stałe fragmenty (rozdziały) tekstu - ten sam ustęp był podziwiany lub odczytany z niesmakiem. Spodobał się nam literacki kunszt Axelsson do budowania psychologicznych portretów postaci, zwłaszcza tych preferowanych przez nią - kobiecych, oraz jej zdolność wnikliwej analizy relacji międzyludzkich. Oczarowała nas również klimatycznymi opisami scenerii natury. Odkrywaliśmy znaczenia, jakie wiążą się z tytułową wodą i lodem. Najciekawsze jednak okazały się propozycje spojrzenia na powieść jako pewnej ciągłości dziejowej. Autorka wskazuje, że historia indywidualnej osoby jest wynikiem przeszłości, uwikłania w tym, co było np. spuścizną jej rodziny.
Za słabe punkty tytułu uznaliśmy niezrozumiałe niejednokrotnie motywy postępowania bohaterów, które sprawiały wrażenie dopasowywania "na siłę" do ogólnej koncepcji powieści. Twórczość Axelsson warta jest uwagi. To dobrze napisana, zajmująca literatura.
Kwietniowe spotkanie Klubu, zaraz po poniedziałku wielkanocnym, 23 kwietnia. Tematem będzie publikacja "Obcy we własnym kraju" Arlie Russell Hochschild, socjolożki z Berklej, która spędziła pięć lat w Luizjanie aby napisać tę książkę. Zapraszamy na godzinę 18.00 do Wypożyczalni dla Dzieci, Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Mieszka I 15.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kołdra, poduszka i wyobraźnia
Doświadczenie teatru przez dzieci to nie tylko bycie widzem.
To również zabawy teatralne, w których dziecko staje się aktorem i autorem. Tego typu aktywność rozwija wyobraźnię. Wchodzenie w świat fikcji i umowności, to nie tylko naśladownictwo, ale również próba wyrażenia samych siebie. Co równie bardzo ważne, kształtuje to w młodym człowieku wrażliwość estetyczną.
W Filii nr 2, Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a, dzieci tworzą instalację artystyczną, opartą na wierszu Emilii Waśniowskiej „Kanapulek”. A przypomnijmy, że instalacja teatralna to działania łączące edukację teatralną z realizacją artystyczną tworzoną dla konkretnej przestrzeni.
Przestrzenią zastaną jest miejsce między regałami z książkami, a działania instalacyjne odbywają się wśród kołder i poduszek. Wytwory dzieci, czyli wyobrażenia „Kanapulka” stają się ważnymi obiektami instalacji.
Zapraszamy do tworzenia kolejnych „kanapulków” do końca marca.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zrób sobie... teatr!
Biblioteka to magiczne miejsce, bo wystarczy odrobina wyobraźni i zamienia się… w teatr. Jest scena, kurtyna i aktorzy. Są też role do odegrania i - koniecznie - musi być widownia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca, w Bibliotece Publicznej Filii Nr 9 w teatr bawili się uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej Nr 10. Tego dnia dzieci dowiedziały się, jak należy zachowywać się w teatrze. "Myśl jak pietruszka! Czuj jak pietruszka! Mów jak pietruszka! Po prostu bądź pietruszką!” To cudowna rada reżysera z książki Pawła Beręsewicza dla aktorki Agaty. A o tym, jaką zabawę można mieć z przygotowania spektaklu w domu lub w szkole, dzieci dowiedziały się słuchając fragmentu książki o doskonale znanym duecie pary detektywów Lassego i Mai. Zadbaliśmy też o teatralne rekwizyty. Przez chwilę dzieci mogły wcielić się w różne postacie, odgrywały scenki z wykorzystaniem pacynek. Wszyscy świetnie się bawiliśmy! Zachęcamy wszystkich Czytelników do odwiedzin biblioteki. U nas znajdziecie książkowe inspiracje do przygody z teatrem, wesołej zabawy w aktorów, reżyserów lub scenografów.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty....
Nie wiemy jak tam u was, ale w naszych bibliotekach wiosna na całego. Przedszkolaki przywołały ją wierszem i piosenką. Pierwsze skrzypce grało nie tylko "Ptasie radio" Juliana Tuwima. Strof i książek z wiosennymi tematami jest bowiem u nas pod dostatkiem. Na zaproszone dzieci czekały zagadki, taneczne pląsy, prace manualne i wiele słonecznej zabawy. Po zajęciach dzieci wróciły do siebie, ale wiosna już u nas została. Zatem zapraszamy do naszych placówek - po wiosnę, i po książki! Albo po książki z wiosną w tytule;)
W bibliotece gościły dzieci z Przedszkola nr 1 i 3 oraz Niepublicznego Przedszkola im. Edmunda Bojanowskiego w Gnieźnie. Zajęcia przygotowano w Wypożyczalni dla Dzieci i Filii nr 9.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapachy kuchni i Warszawa z końca XIX wieku
Nie po raz pierwszy w podróż po literackich kreacjach wybrały się członkinie Klubu „Trzy kwadranse z książką”. Tym razem była to wycieczka w czasie. Temat spotkania – książka Weroniki Wierzchowskiej „Córka kucharki” przypadł uczestniczkom do gustu. Autorka zjednała sobie ich przychylność ciekawą historią, esencjonalnymi opisami potraw i klimatem Warszawy końca XIX wieku.
Tytułowa kucharka to postać Lucyny Ćwierczakiewiczowej kulinarnej sławy ówczesnej stolicy. W książce pojawiają i inni wybitni tamtego czasu: Tytus Chałubiński, Gabriela Zapolska czy Bolesław Prus. Oprócz klimatu kulturalnego czytelnik wkracza w krainę kulinarnych aromatów, smaków i sekretów.
Książkę „Córka kucharki”, polecamy nie tylko miłośnikom historii i kuchni. Jest to doskonały tytuł dla wszystkich tych, którzy cenią sobie dobrą zajmującą lekturę. Tytuł znajdą Państwo na półkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
Klub „Trzy kwadranse z książką” na kolejne spotkanie zaprasza 10 kwietnia (w środę) o godz. 16.00 do Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Bohaterką rozmowy będzie książka „Rok koguta” Terezy Bouckovej.
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Borejkowie na papierze - warsztaty z mistrzem Kazimierzem Muszyńskim
Tegoroczny marzec zarezerwowaliśmy dla Ogólnopolskiej edycji czytania Jeżycady. Rodzina Borejków już od kilku tygodni niepodzielnie panuję w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna.
Za nami właśnie szczególne spotkanie, przygotowane w Filii nr 1 przy ul. Kruczej 3. Nasze zaproszenie do literacko-plastycznego działania przyjął Kazimierz Muszyński, artysta plastyk, mistrz wielu pokoleń gnieźnieńskich adeptów sztuki malarskiej. Poprosiliśmy o pomoc w przełożeniu literackiej kreacji na język obrazu. Postacie z książek Małgorzaty Musierowicz zawładnęły umysłami i dłońmi uczniów Szkoły Podstawowej Milenium i Szkoły Podstawowej "Prymus". Dzięki fachowym radą i wsparciu mistrza powstały prawdziwie zjawiskowe prace. Młodzi adepci zdecydowali się na techniki rysunku z udziałem pasteli, ołówka i akwareli. Dowiedzieli się jak korzystać z palety barw, jak właściwie ustawić tonację i jak kadrować obraz w przypadku pejzażu. Pod troskliwym okiem Pana Kazimierza mieli okazję poczuć się jak prawdziwi studenci sztuk pięknych.
Literatura inspiruje na wiele sposobów, pomaga być kreatywnym, otwiera wyobraźnię i pozwala dotykać marzeń.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Pierwsze książki" - jak dobrze rozpocząć czytelniczą przygodę
Czytanie najmłodszym? Bez dwóch zdań, ważna sprawa. Literatura dziecięca może być wspaniałym przewodnikiem. Książka - zabawna, mądra i zajmująca - pozwala małemu czytelnikowi poznawać otaczający go świat i samego siebie, rozbudza wyobraźnię i twórczo inspiruje. Czytelnią może być każde miejsce - rodzinny dom, ławka w parku, autobus. I oczywiście także przedszkole. I właśnie do przedszkoli, z książką pod pachą, ruszyli nasi bibliotekarze. "Wędrujący bibliotekarz" to zajęcia "na telefon", które uruchomiliśmy w ramach akcji "Całe Gniezno Czyta Dzieciom". Jako pierwsze "Wędrującego Bibliotekarza" gościły u siebie maluchy z Przedszkola nr 15 "Pszczółka Maja". Trzy i cztero-latkom o świecie książek, w którym niepodzielnie króluje wyobraźnia, opowiedziała Ewa Jaworska, koordynator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Zatem - zachęcamy dzwońcie po nasze czytelnicze pogotowie. Telefon do "Wędrującego Bibliotekarza" to: 61 426 40 54. Liczymy, że łączę rozgrzeje się do czerwoności!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mamy miejsce dla malucha
Najmłodsi czytelnicy od zawsze są mile widziani w naszych
bibliotecznych progach. Teraz jednak mamy dla nich wyjątkowe, własne
miejsce. W filii nr 2 przy ul. Staszica powstał Kącik Malucha. W
przestrzeni biblioteki wygospodarowaliśmy miejsce przeznaczone tylko
dla najmłodszych. Urządziliśmy je tak, by mogły
interesująco i bezpiecznie spędzić czas. Jest kolorowy
dywanik, mebelki, pluszowe zabawki, gry edukacyjne, materiały
plastyczne
i przede wszystkim książki. A dla najmłodszych pociech
przygotowaliśmy kojec z zabawkami. W czasie, gdy maluchy będą
zajęte w kąciku, rodzice i opiekunowie bez pośpiechu mogą
wybrać lekturę dla siebie, poczytać lub przejrzeć książki
z działów „Bobas”, „Pierwsze czytanki” czy „Bajki
pomagajki”.
Liczymy, że Kącik Malucha skłoni rodziców małych dzieci do częstszych odwiedzin w bibliotece. Skorzystają na tym i rodzice, i dzieci. Nawet niemowlę może mieć kartę biblioteczną – bo to paszport do niezwykłego świata książek.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Międzynarodowy
Dzień Pisarza
Jaka jest recepta by zostać pisarzem
mogły dowiedzieć się dzieci, które brały udział
w warsztatach zorganizowanych w Bibliotece w Filii Nr 9. Wiadomo, że
najważniejsza jest wyobraźnia i głowa pełna pomysłów.
Przyda się jeszcze notes, by te wspaniałe pomysły zapisywać.
Pisarze nie mają łatwego życia. Całe dnie stukają
w klawiaturę i zapełniają drobnym maczkiem białe
kartki. A kiedy wydrukowana książka ujrzy światło
dzienne i trafi do rąk czytelnika, dla wielu pisarzy rozpoczyna się
podróż po najodleglejszych zakątkach kraju i spotkania z
Czytelnikami. Bo pisarz pisze książki po to, by ludzie je
czytali.
Podczas warsztatów furorę zrobiły książki „A gdzie tytuł” Harvie Tullet’a. i „Książka bez obrazków”
B.J. Novaka. Dzieci poznały nietypowe pomysły pisarzy na wydanie
książki i tutaj, „Książka z dziurą”
niezawodnie rozśmieszała dzieci.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Komiks dla każdego!
Komiks od lat fascynuje zarówno młodych, jak i tych bardziej zaawansowanych wiekiem. Jest przedmiotem kultu, miłości, rozrywki, czasem wspomnień z lat młodości. Dlatego opowiadanie o komiksie to wspaniała sprawa.
Od stycznia wraz z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna tworzy projekt edukacyjny "Weź nie marudź, weź nie pytaj, chodź poczytaj". Ostanie spotkanie poświęciliśmy właśnie komiksowi. Oglądaliśmy i czytaliśmy najbardziej popularne i ciekawe tytuły. Udało się nam nawet przeprowadzić mini plebistyt na najciekawszy, najlepiej zilustrowany i najmniej interesujący komiks spośród tych, które udało się nam poznać bliżej. Na tym nie koniec – uczestnicy spotkania sami mogli przekonać się, jak to jest być twórcą komiksu. I o ile rysowania postaci można wyćwiczyć, o tyle zaskakujący i dowcipny tekst w dymku to już sprawa znacznie poważniejsza.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ziemia Święta - opowieść słowa i obrazu
Na
specjalną prelekcję pt.: „Co wiecie o Ziemi Świętej”
Aleksandra Przybylska – miłośniczka fotografii i podróży,
szefowa Klubu Fotograficznego 50+ zaprosiła młodzież szkolną.
Spotkanie odbyło się w murach Biblioteki Publicznej Miasta
Gniezna, w Filii nr 2 przy ul. Staszica. Zaprezentowany słuchaczom
materiał pochodził z trzech podróży do Ziemi Świętej,
odbytych w latach 1996-2018. Podczas spotkania prowadząca opowiadała
o znaczeniu tego wyjątkowego miejsca w odniesieniu do trzech największych
religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.
Wyjaśniła czym jest prezentowany obszar w sensie geograficznym
oraz jak obecnie rozumiemy pojęcie Ziemi Świętej.
Doskonałym
dopełnieniem tego mini-wykładu była możliwość
zapoznania się z pracami fotograficznymi Aleksandry Przybylskiej. W
holu biblioteki właśnie prezentowana jest wystawa „Ziemia
święta trzech religii”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Autor
zdjęć:
Dariusz Kozłowski
Klub FOTO 50+
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czy potrafimy bawić się naszą mową
czyli Dzień Języka Ojczystego w bibliotece
Dzień Języka
Ojczystego to zdecydowanie dobra okazja do oddania się literaturze.
Można czytać, śpiewać lub recytować. Zarówno
kolejność jak i wybór są dowolne. Można również
potraktować język jako formę zabawy.
Bibliotekarze Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna 21 lutego przygotowali
dla swoich czytelników wyjątkowe preteksty do pomyślenia o języku
w sposób mniej konwencjonalny.
W Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a przeprowadzono akcję czytelniczą
"Słowa na sznurku". Na zwisających z regałów
sznurkach zawieszone były słowa, które już wyszły z użycia,
lub za chwilę ulegną zapomnieniu.
Czytelnicy próbowali odgadnąć ich znaczenie. Jeżeli to się
nie udało, rozwiązanie znajdowało się na odwrocie
strony.
W Bibliotece Głównej, przy ul. Mieszka I 16 na tych, którzy mieli
więcej czasu, czekała trasa „Rezerwatu znikających słów”.
Obiektami stały się sformułowania, które być może
są już dla nas niezrozumiałe.
Język to forma, która ulega przekształceniom. Te współczesne
nabytki mowy podobnie jak te, które wyszły z użycia, bywają
zagadkowe. Wyrazy takie jak „fejm”, „okejka”, „najsik” były
dla niejednego czytelnika sporym wyzwaniem.
Wszystkie zaproponowane przez nas wydarzenia były bardzo ciepło
przyjmowane przez odwiedzających bibliotekę. Z naszej strony była
to formą zwrócenia uwagi na piękno i znajomość języka
ojczystego.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KOT
W BUTACH
w
ramach akcji Całe Gniezno Czyta Dzieciom
Tytuł wskazuje głównego
bohatera utworu. Jest nim magiczny kot, który chodził w pięknych,
skórzanych butach. Tematem baśni są przygody kota, który dzięki
swojemu sprytowi odmienia życie młodego młynarczyka,
wygnanego w świat przez nieczułych braci. Biedny chłopiec
zostaje bogatym markizem, udaje mu się zamieszkać we wspaniałym
pałacu, żeni się także z piękną i dobrą
królewną.
Tytułową inscenizacją przygotowaną przez uczniów
Szkoły Podstawowej nr 3 zachwycały się przybyłe do
Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, dzieci przedszkolne.
Okazało się, że baśń ludowa, w swej prostej i
zwartej formie, zawiera potężny ładunek obowiązkowych
składników każdej pasjonującej przygody.
Młodzi aktorzy nawiązali wspaniały
kontakt z młodszymi koleżankami
i kolegami. Był to przyjemnie wspólnie spędzony czas, który
utrwalił na zdjęciach Andrzej Tonicki z Klubu Foto 50+.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Słowa pełne ciepła i nadziei czyli Walentynki w bibliotece
Święto
Zakochanych to wspaniała okazja, aby pokazać bliskim nam osobom
jak wiele dla nas znaczą. To szansa do dzielenia się czułością,
życzliwością i sympatią.
Dla bibliotekarzy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, dzień św.
Dla niektórych był to pierwszy kontakt z literaturą, której
zwykle nie wybierają. Dla innych możliwość zasięgnięcia
informacji na interesujący temat. Byli i tacy, którym zależało,
po prostu, na przyjemnie spędzonym wieczorze, z miłą lekturą
u boku.
Wszyscy ci, którzy odwiedzili nas 14 lutego, mogli poczuć się
przyjaźnie wśród klimatycznych dekoracji, spróbować swoich sił w tworzeniu kartki walentynkowej, a
także liczyć na słodki upominek. Dla uczniów szkół i
przedszkoli przygotowaliśmy zajęcia o uczuciach.
W ten sposób chcieliśmy pokazać jak ważni dla nas są
nasi Czytelnicy. Drodzy miłośnicy książek, dziękujemy za waszą
obecność i zachęcamy do odwiedzin, w każdy inny, nieświąteczny
dzień roku.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„A każdy widział
kota”
w ramach akcji Całe Gniezno Czyta Dzieciom
Koty bywają różne: perskie, angorskie, syjamskie, domowe, dzikie, bywają nawet kocięta.....przedszkolne. Z okazji Światowego Dnia Kota dzieci z Przedszkola nr 17 „Piastowska Gromada” stworzyły prawdziwą kocią rodzinę. Dowiedziały się, że koty mają swoje święto, aby podkreślić ich znaczenie w życiu człowieka. Należy im także pomagać, szczególnie zwierzętom bezdomnym - czytaj dalej
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Sosnowe
dziedzictwo” Marii
Ulatowskiej okiem Klubu „Trzy kwadranse z książką”
Klub „Trzy Kwadranse z książką”
postanowił w tym miesiącu poświęcić swoje
spotkanie powieści Marii Ulatowskiej „Sosnowe dziedzictwo”.
Uczestniczki,
które wzięły udział w klubowym zebraniu miały
szanse poznać biografię autorki. Maria Ulatowska – jedna z
najpopularniejszych rodzimych pisarek słynąca głównie z
powieści obyczajowych, swój romans z pisarstwem zaczęła
dopiero na emeryturze. Swój talent ukrywała przez lata zajmując
się prawem dewizowym w Narodowym Banku Polskim. Książka
„Sosnowe dziedzictwo” to debiut literacki.
Członkinie
Klubu doceniły w powieści jej pozytywny wydźwięk.
Uznały, że jest to propozycja pełna ciepła,
optymizmu, miłości do zwierząt i ludzi. Za dodatkowy atut
pozycji, uznano jej prosty język. Na spotkaniu nie zabrakło i
słów krytyki. Autorce zarzucono chaotyczność fabuły,
oderwanie od rzeczywistości i zbyt optymistyczny wydźwięk
całości.
Książki pisane przez Marię
Ulatowską wpisują się w czytelniczą potrzebę
oderwania od zwykłej, szarej codzienności, pełnej zmagań
i trudności. Pozwalają na marzenia o dobrym szczęśliwym
zakończeniu możliwym dla każdego.
Klub „Trzy kwadranse z książką”
zaprasza na następne spotkanie 13 marca 2019 r. do Wypożyczalni
dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Tematem dyskusji będzie książka
„Córka kucharki” Weroniki Wierzchowskiej.
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Książeczki pierwszej pomocy – rzecz o poradnikach motywacyjnych
Co wpływa na popularność poradników mówiących nam jak stać się człowiekiem w pełni szczęśliwym, zadowolonym, zrelaksowanym a nawet bogatym? Czy jesteśmy społeczeństwem mającym trudności w samodzielnym podejmowaniu decyzji? A może warto skorzystać z porad osób deklarujących znajomość tematu, zamiast popełniać niedorzeczne błędy? Niewykluczone, że poradniki proponujące skuteczny sposób na życie oferują swoim odbiorcą coś jeszcze - co?
- czytaj dalej
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"ZAKOCHANY ROBOT"
Czy w dalszej a może w bliższej przyszłości człowiek zbuduje cybermózg, który będzie miał emocje? Wizje uczuciowych robotów przypominających człowieka towarzyszą nam od dawna na srebrnym ekranie. W Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a, powstał robot z.... książek - czytaj dalej
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"DZIENNIK ISTOT MAGICZNYCH"
Jak co roku włączyliśmy się w organizowany w naszym mieście event dla miłośników fantastyki. Mowa oczywiście o Konwencie Fantastyki "FANTASMAGORIA", który w tym roku ma swoją 10 edycję - czytaj dalej
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Autorka zdjęć:
Danuta Burchardt
Klub FOTO 50+
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zimowe ferie to czas zabaw dla dzieci - przede wszystkim na śniegu, niestety aura zmienną jest. Z pomocą jak co roku zapracowanym rodzicom pospieszyła biblioteka. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna Filia nr 9 (os. Orła Białego 18) zaprosiła w tym roku na niezorganizowane zajęcia dla chętnych dzieci, które nie lubią się nudzić. W tym roku we ferie przypadły dwa piękne święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka. Uczestnicy mogli dowiedzieć się jacy są ich Dziadkowie: (Czy któryś z nich jest Dziadkiem Usypiaczem? Dziadkiem Superbohaterem? A może Dziadkiem Dasz Radę?...) i Babcie (Czy któraś z nich jest Babcią Powierniczką Tajemnic?, Babcią Przyjaciółką Zwierząt?, A może Babcią Krawcową?…). Dzieci w ramach podziękowań dla najukochańszych dziadków za wszystkie wspaniałe chwile spędzone z nimi, mogli wykazać się dużą inwencją i kreatywnością tworząc własne, oryginalne, niepowtarzalne laurki.
Drugim wiodącym tematem podczas ferii było poznanie świata dinozaurów na wylot. Oj, brzmi to skomplikowanie? Ale tylko na pozór!, ażeby było ciekawiej uczestnicy mogli poznać tajniki rysowania krok po kroku dinozaurów.
W dniu 25 stycznia przy współpracy i wsparciu finansowym Rady Osiedla nr III Winiary i dyrekcji BPMG zorganizowano zakończenie ferii zimowych. W miłej atmosferze zabawy każdy otrzymał symboliczną nagrodę rzeczową oraz słodycze. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Elżbieta Jóźwiak - przewodnicząca Rady Osiedla Winiary.
![]() |
![]() |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Zimowe
opowieści” zagościły w Wypożyczalni dla Dzieci.
Dzieci,
które wybrały spędzenie ferii w bibliotece, spotkały
swoich ulubionych bohaterów w zimowej scenerii.
Każdy dzień zajęć dla dzieci rozpoczynał się
głośnym czytaniem fragmentu książki. Uczestnicy
spotkali się z „Dziewczynką z zapałkami”, „Mamą
Mu na sankach”, „Rudolfem Czerwononosym”, „Królową
Śniegu”, „Niedźwiadkiem polarnym” i innymi
bohaterami bajek i opowieści. Do każdego opowiadania zostały
przygotowane zajęcia literackie, plastyczne, zabawy konstrukcyjne,
inscenizacje, zagadki, zabawy taneczne i sprawnościowe. Uczestnicy
zajęć brali udział w wielu konkurencjach, okazali się
bardzo kreatywni, zdolni manualnie, stworzyli wiele ładnych i
ciekawych prac plastycznych. Codzienne spotkania były okazją do
przyjemnego i pożytecznego spędzenia czasu.
Biblioteka dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach
i zaprasza na kolejne spotkania z książką do Wypożyczalni
dla Dzieci.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dobre
więzi – zaplecze,
Wszystkim zależy na
dobrych relacjach. Chcemy być lubiani, otaczani troską,
szacunkiem i miłością. Decydujemy się na związki,
rodzicielstwo, otaczamy ludźmi, z którymi czujemy bliskość.
Jesteśmy istotami uczuciowymi - czytaj
dalej
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Zimowe wariacje książkowe" -
zabawy i konkursy dla dzieci w czasie ferii zimowych
Nadszedł już kolejny rok, a w raz nim długo wyczekiwane ferie zimowe – czas odpoczynku od szkolnych obowiązków - czytaj dalej
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"NIEGRZECZNE STÓPKI"
w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom
Karnawał to okres
zabaw, balów i maskarad. Do wytworzenia atmosfery karnawału może przyczynić się czytanie. Jest bardzo dużo książek, które opowiadają o tańcu: „ Basia i taniec” Zofii
Staneckiej, „Tańce polskie” Wandy Chotomskiej, czy „Niegrzeczne stópki” Ann
Bonwill - czytaj dalej
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Autor
zdjęć:
Dariusz Kozłowski
Klub FOTO 50+
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jubileusz Krzysztofa
Szymoniaka
12 grudnia br. w sali reprezentacyjnej gnieźnieńskiej
książnicy odbyła się uroczystość związana
z 40-leciem pracy twórczej Krzysztofa Szymoniaka,
znanego poety,
krytyka literackiego, wykładowcy i fotografa.
To wydarzenie, swoją obecnością zaszczyciła
rodzina, przyjaciele, literaci i znawcy twórczości Jubilata.
Gratulacji i życzeniom nie było końca.
To wyjątkowe świętowanie przygotowała
dyrekcja Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna oraz Klub Dyskusji o Książce,
działający przy bibliotece.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Autorka
zdjęć:
Elżbieta Filipiak-Fekner
Klub FOTO 50+